Portretet shprehëse të Thaçit në Galerinë “Kalo”

Hënë, 14 May 2018 16:20

U deshën 3 dekada që artisti Fabio Thaçi të vijë në vendlindje për të sjellë një cikël portretesh në të parën ekspozitë vetjake.

“Kur je përballë një portreti të vërtetë, gjithmonë mundohesh të lexosh psikologjinë e personit që ke përballë, çfarë karakteri ka dhe çfarë mendon në momentin që t’i bashkëbisedon. Portreti është më tepër shkas. Unë e kam gjetur si pretekst për të shprehur gjëra të ndryshme”, tha Fabio Thaçi, piktor.

Në sytë e këtyre personazheve anonimë ndihet ankthi, kurioziteti, frika e dhimbja, emocione njerëzore që artisti i ndërthur me mjete moderne të ekspresionizmit.

“Kam nja dy piktura që ngjajnë si mumjet e Egjiptit. Personi do të shprehet dhe i bllokohet diçka. Shpeshherë gjatë jetës, gjatë ditës, ti do të thuash një gjë dhe nuk e thua dot deri në fund”, shtoi më tej ai.

Autor i Muzeut “Onufri” në Berat dhe prej vitesh restaurator, Thaçi nuk mund t’i shmangej ndikimit fetar në pikturën e tij.

“Kjo piktura ishte një person që e njihja dhe e pëlqeja shumë. Gjithmonë më dukej një njeri shumë i pastër, i drejtë, ndaj dhe e vura këtë që i takon një aureole në kokë”, u shpreh ai.

Portretet e Thaçit do të ekspozohen deri më 31 maj në Galerinë “Kalo”.

j

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!