Java e vështirë për Haradinajn, vendimtare për taksën

Saturday, 09 Mars 2019 10:35

Njeriu i tretë në Departamentin Amerikan të Shtetit, David Hale, do vizitojë sot Kosovën dhe do të kërkojë nga liderët kryesorë të vendit pezullimin e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe boshnjake.

Dy ditë më vonë për këtë çështje do të qëndrojnë në Kosovë dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel. Kjo javë vlerësohet se do të jetë vendimtare për taksën

 

Tash kur kanë kaluar më shumë se tre muaj prejse Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe boshnjake presioni ndërkombëtar për pezullimin e tarifës po vjen duke u shtuar.

Për të diskutuar pikërisht për këtë çështje gjatë ditës së sotme në Prishtinë do të qëndrojë një delegacion i SHBA-së, i udhëhequr nga diplomati i nivelit të lartë në Departamentin e Shtetit, David Hale.

Delegacioni në fjalë, siç mëson gazeta “Zëri”, pritet të zhvillojë një takim të përbashkët me tre krerët institucionalë të Kosovës, me presidentin Hashim Thaçi, me kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Punësimet tufa-tufa të Rilindjes në administratë atentat ndaj hapjes së negociatave’

Politikë

‘Punësimet tufa-tufa të Rilindjes në administratë atentat ndaj hapjes së negociatave’

Bundestagu gjerman pritet ti vendosë Shqipërisë një tjetër kusht për hapjen e negociatave. Kushti i ri lidhet me Reformën në Administratën Publike. Ligji për nëpunësin civil ishte kusht 6 vite...

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!