Qendrat e internetit, ndalohet hyrja e fëmijëve të pashoqëruar

Hënë, 22 July 2019 22:00

Edhe pse shpërndarja e Internetit në shtëpi është rritur, qendrat e internetit nëpër lagjet e qyteteve shqiptare janë ende të shumta, me numra që tejkalojnë mesataren e vendeve evropiane. Gjithmonë e më shumë, këto qendra kanë brenda tyre edhe pjesën e lojërave online, që praktikohen në grup por edhe kundër personave që mund të ndodhen virtualisht në çdo cep të botës.

Fëmijët dhe adoleshentët janë klientët më të besuar të këtyre sipërmarrjeve, dhe kontakti i tyre i përditshëm me identitete shpesh herë të rreme vë në dyshim sigurinë e privatësisë së tyre.

Për këtë arsye Ministria e Shëndetësisë ka propozuar të kufizojë aksesin brenda këtyre subjekteve të personave që nuk kanë mbushur ende 14 vjeç, pa shoqërimin e prindërve, ose një figure familjare në moshë madhore.

Propozimi tashmë është miratuar nga Qeveria, dhe duhet të shfaqet në mënyrë të dukshme në hyrje të subjektit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Aktualitet

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Në prag të sfidës së kombëtares shqiptare në Moldavi, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar një video, përmes së cilës motivon duke iu dhënë kuarjo të fortë kuqezinjve. Me një...

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Sondazh

Nothing found!