1980/Enver Hoxha cakton 17 mijë dëshmorë të vrarë nga gjermanët dhe çfarë ngelte ua lë italianëve

Tuesday, 18 June 2019 17:03

Nga Kastriot Dervishi

Të gjithë iu kujtohet para pak vitesh një ish partizan “trim” që 70 e ca vjet pas lufte krenohej se kishte vrarë “300 gjermanë”. Në pleqëri të thellë, ish partizani në fakt nuk po bënte gjë tjetër veçse të njëjtin veprim heroik, gënjeshtrën. Ndërsa dihet se komunistët gjatë luftës civile të viteve 1943-1944 kanë vrarë së paku 2 mijë shqiptarë jokomunistë, për 5 vite luftë së bashku, ata në asnjë rrethanë nuk kanë vrarë 2 mijë italianë e gjermanë së bashku. Mirëpo ja që shifrat duheshin për t’u mburrur apo sipas rastit. Gënjeshtra më e madhe, si qershia mbi tortë, është ajo e 28 mijë dëshmorëve. Edhe kjo shifër ishte si ato të planit e prodhimit bujqësor e industrial, me të cilat të gjithë gënjenin njëri-tjetrin.

Në mbledhjen e sekretariatit të datës 31.1.1980, shtrohen për diskutim edhe bisedimet që kanë filluar me gjermanët në Vjenë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike. Në kushtet e krizës së thellë dhe nevojës për para, Enver Hoxha kërkonte ta paraqiste Shqipërinë gjatë luftës së vendi që u dëmtua shumë nga gjermanët, me dëme materiale, të vrarë, etj. në këtë bisedë, Hoxha porosit si të gënjehet gjermani për shifrën që ata kanë vrarë gjatë luftës. Në bisedën e gjatë, E.Hoxha thotë se ambasadori shqiptar në Vjenë, “aq di”.

***

Enver Hoxha: Po rëndësi ka si duhet të përgjigjet. Ky i yni mund të thotë që janë 17 mijë të vrarë nga gjermanët. Po ne i kemi vrarë të tërë ata?-do të pyesë ai. Domethënë ju nuk keni bërë kundër Italisë? Kështu do të thotë gjermani, se ai i ka mbledhur të tëra komunikatat tona dhe raportet e Ministrisë së Luftës së kohës së Musolinit; dhe dokumentet e tij për çështjen e shqiptarëve i ka të sistemuara ai në dosje të veçanta. Prandaj gjermani thotë: Italia ju ka djegur krahina juve. Unë për këtë kam dokumentet tuaj, traktet që keni hedhur, në të cilat ju thoni se as nga forcat italiane, traktet që keni hedhur, në të cilat ju thoni se nga forcat italiane janë djegur Mallakastra, Përmeti, Kurveleshi, e të tjera, atëherë si më kërkoni mua të paguaj për gjithë këto dëme?!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Kulturë

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Nga dje deri më 26 korrik në qytetin e Mitrovicës, për vitin e nëntë me radhë organizohet Festivali Green. Ky edicion organizohet nën temën “Për nënën natyrë” duke vënë në spikamë...

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Kulturë

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Dje në ceremoninë përmbyllëse të edicionit të 11-të të PriFest, janë ndarë çmimet në kategoritë kryesore për filmat pjesëmarrës. ku çmimi për aktorën dhe aktorin më të mirë, u dhuruan...

Mbyllet edicioni i 10-të i Anibarit, këta janë fituesit

Kulturë

Mbyllet edicioni i 10-të i Anibarit, këta janë fituesit

Edicioni i dhjetë i Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit të Animuar - “Anibar”, është mbyllur sonte. Ai është mbajtur nga 15 - 21 korrik në qytetin e Pejës, transmeton Koha.net.   Në këtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!