Brexit/ Diplomatët britanikë tërhiqen nga strukturat e Bashkimit Evropian

Hënë, 12 August 2019 16:52

Diplomatët britanikë do të tërhiqen nga strukturat udhëheqëse të institucioneve të Bashkimit Evropian në Bruksel brenda ditëve, sipas planeve të bëra nga Qeveria e Britanisë së madhe.

Në tentimin për të fuqizuar mesazhin “bëje ose vdis” që Britania është duke dalë nga BE-ja deri më 31 tetor, Britania e Madhe do të ndalojë pjesëmarrjen në takimet ditore ku do të bëhet e ditur vendimin-marrja e BE-së.

Vendimi pas diskutimit thuhet se është bërë nga zyrtarët e Britanisë në një linjë me qëndrimin e Kryeministrit të ri Boris Johnson në Parlament, ku ai tha se do ta “çlirojë” diplomacinë e Britanisë së Madhe nga punët e BE-së.

Kritikët kanë kundërshtuar që pjesëmarrja simbolike thjesht do ta linte Mbretërinë e Bashkuar të verbër në vendime dhe përfundimisht do të dëmtonte interesin kombëtar.

Takimet e grupit të punës në BE në të cilat diplomatët britanikë pritej të zinin vendet e tyre përkrah 27 vendeve të tjera anëtare do të merren me çështjet mbi sigurinë, përgjigjen pan-evropiane për çdo krizë të ardhshme që përfshin civilët, punët e jashtme dhe mbrojtjen e interesave të konsumatorëve.

Është e paqartë se deri ku tërheqja e Mbretërisë së Bashkuar nga strukturat e BE do të shkonte para 31 tetorit, dhe nëse ministrat ose përfaqësuesi i përhershëm i Britanisë në BE përfundimisht do të dështonte të paraqitej për takime në shtator dhe tetor.

Sekretari i jashtëm, Dominic Raab, tha se ai do të marrë pjesë në një takim të homologëve të tij të BE në fund të gushtit në Helsinki.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!