Jepet çmimi Nobel në Mjekësi

Hënë, 07 October 2019 12:15

Ditën e sotme janë shpërndarë çmimet Nobel për vitin 2019 në Fiziologji ose Mjekësi. Çmimi i madh i është dhënë treshes së shkencëtarëve britaniko-amerikanë: William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe dhe Gregg L. Semenza për studimin e tyre se si qelizat njerëzore reagojnë ndaj ndryshimit të niveleve të oksigjenit.

Duke shpallur çmimin në Institutin Karolinska në Stokholm të hënën, komiteti i Nobel tha se zbulimet e treshes i kanë hapur rrugën "premtimit të strategjive të reja për të luftuar aneminë, kancerin dhe shumë sëmundje të tjera".

Laureatët e ilaçeve 2019, shtoi komiteti, kanë identifikuar makineri molekulare që rregullojnë veprimtarinë e gjeneve në përgjigje të niveleve të ndryshme të oksigjenit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!