"4-7-8", zbulohet teknika që do ju vendosë në gjumë

E mërkurë, 16 Janar 2019 22:03

Nëse ndiheni sikur nuk mund të flini gjumë, ndoshta duhet të kontrolloni frymëmarrjen. Një ekspert ka zbuluar sekretin për të fjetur sa më shpejt vetëm duke bërë disa hapa të thjeshtë.

Eksperti përdor teknikën “4-7-8”, të cilën e shpjegon si qetësues natyral për sistemin nervor që do ju vendosë në gjumë për pak minuta.

Ideja është që të merrni më shumë oksigjen dhe të ngadalësoni mendimet dhe atëherë jeni gati për gjumë.

E gjithë kjo kërkon që ju të uleni të qetë për disa minuta para shtratit, duke alternuar në mes të frymëmarrjes së gojës dhe hundës.

Ngarkesa e madhe shkakton që shumë prej nesh të marrim frymë më pak se sa kuptojmë, falë qëndrimit të dobët dhe të qenit me të vërtetë i zënë.

Ja çfarë duhet të bëni në raste të tilla.

1-Vendosni majën e gjuhës në qiellzë dhe më pas nxirrni një tingull nga goja duke qëndruar në atë pozicion.

2-Më pas mbyllni gojën dhe merrni frymë me hundë për 4 sekonda.

3-Më pas mbani frymën për 7 sekonda dhe nxirreni me gojë duke nxjerrë sërish tingullin e parë. Bëjeni këtë gjë për 8 sekonda.

4-Përsërisni këto hapa 4 herë me rradhë.

Modifikuar më E mërkurë, 16 Janar 2019 22:15

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Termometri shënon 45 gradë, Katari instalon kondicionerë edhe rrugë

Globi

Termometri shënon 45 gradë, Katari instalon kondicionerë edhe rrugë

Një nga vendet më të nxehta të globit po instalon ajër të kondicionuar nëpër rrugë në mënyrë që të mbajë ambientin sa më të freskët. Gjatë verës, temperaturat në Katar arrijnë...

Braimllari: Protestat në axhendën e opozitës! Rama të ikë

Politikë

Braimllari: Protestat në axhendën e opozitës! Rama të ikë

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, i ftuar në studion e ”Report Tv”, u shpreh se fakti që nuk u hapën negociatat është një ngjarje e rëndë dhe përgjegjësi...

S’përmbahet Demi Rose, i nxjerr të gjitha (FOTO)

Show-biz

S’përmbahet Demi Rose, i nxjerr të gjitha (FOTO)

Modelja superseksi, Demi Rose tashmë njihet për pozat e saj të nxehta , të cilat nuk nguron t’i publikojë në rrjete sociale. 24-vjeçarja këtë herë është shfaqur me bikini të zeza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!