Kur kompjuteri transformon mendimet e tua në fjalë

Hënë, 29 Prill 2019 11:29

Pacientët e paaftë që të flasin për shkak të një paralize do të kenë mundësinë në të ardhmen që të përdorin një dekodifikues që do të transformojë sinjalet e trurit të tyre në fjalë, sipas një studimi që po zhvillojnë shkencëtarët.

Ata kanë shpikur një dekodifikues për të mund të riprodhojë fjalë sintetike nëpërmjet kompjuterit, duke filluar nga sinjalet cerebrale që çlirohen me lëvizje të caktuara të gojës.

E prezantuar në revistën shkencore “Nature”, kjo teknikë është vetëm në fazën e idesë dhe aplikimi i saj shihet vetëm për të ardhmen.

Megjithatë, shkencëtarët që po punojnë mbi këtë projekt, shpresojnë një ditë kjo do t’i shërbejë pacientëve që dinë të flasin por për arsye të ndryshme kanë humbur këtë aftësi. (ata)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Punësimet tufa-tufa të Rilindjes në administratë atentat ndaj hapjes së negociatave’

Politikë

‘Punësimet tufa-tufa të Rilindjes në administratë atentat ndaj hapjes së negociatave’

Bundestagu gjerman pritet ti vendosë Shqipërisë një tjetër kusht për hapjen e negociatave. Kushti i ri lidhet me Reformën në Administratën Publike. Ligji për nëpunësin civil ishte kusht 6 vite...

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!