Turizëm në hapësirë, një natë do të kushtojë 35 mijë dollarë

Premte, 07 June 2019 22:19

Duke filluar nga viti 2020 NASA do të hapë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për turistët. Një natë në hapësirë do t’i kushtojë një turisti 35 mijë dollarë, ndërsa kompanitë që do të lejohen të kryejnë udhëtime private për të pasionuarit e kozmosit janë SpaceX dhe Boeing.

Nasa pritet të lejojë turistët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës duke nisur nga viti 2020, ndërsa qëndrimi për një natë do të fillojë nga 35,000 dollarë për një natë. Agjencia amerikane e hapësirës njoftoi se do ta hapë stacionin që obiton rreth Tokës për turistët por edhe për bizneset.

Zv./drejtori i NASA-s Robyn Gatens tha se çdo vit do të lejohen deri në dy misione private në hapësirë. Nasa gjithashtu do t’i lejojë astronautët privatë të përdorin sondat e saj deri në 30 ditë.

"Nasa do ta hapë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës ndaj individëve dhe biznesit ndërsa do të fillojë me reklamimi i hapësirave si kurrë më parë," tha kreu financiar i agjencisë, Jeff DeWit, ndërsa e prezantoi projektin në Nju Jork.

Dy kompanitë private të cilat do të lejohen të përdorin Stacionin Ndërkombëtar janë SpaceX, dhe Boeing.

Më herët, agjencia ruse e hapësirës, Roscosmos, lejoji përveç shkencëtarëve edhe qytetarë të thjeshtë të vizitojnë stacionin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!