NASA ofron 7 miliardë dollarë për të bërë të mundur uljen në Hënë brenda vitit 2024

E mërkurë, 28 August 2019 21:29

Administrata Trump i kërkoi Kongresit amerikan në maj që të rrisë shpenzimet për NASA-n vitin e ardhshëm, për të bërë të mundur rikthimin e amerikanëve në sipërfaqen e Hënës brenda vitit 2024.

NASA po ofron 7 miliardë dollarë për të ndërmarrë hapat e parë për një rikthim të përshpejtuar të SHBA-së në sipërfaqen hënore brenda pesë viteve, shkruan ‘Bloomberg Business’.

Propozimi i lëshuar nga NASA mund të zgjasë deri në 15 vjet dhe më shumë se një kompani mund të kualifikohet.

Idetë në lidhje me modelimin e anijes hapësinore, aftësinë e ngarkesave, vëllimin nën presion, disponueshmërinë e energjisë për ngarkesat dhe kohën e tranzicionit, janë renditur gjithashtu në propozimin e agjencisë.

Këtë muaj, NASA kërkoi propozime nga kompanitë për një sistem për të transportuar furnizimet me një raketë komerciale në anijen e vogël ‘Gateëay’, në orbitën hënore si pjesë e misionit të planifikuar të uljes së ‘Artemis’.

Në maj, NASA kërkoi kontraktorët e saj të parë për misionin ambicioz të Hënës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!