E rrallë/ Zbulohet fosili 8 milionë vjeçar, është një elefant prehistorik

Premte, 04 May 2018 17:50

Zbulohet fosili 8  milionë vjeçar në Maqedoni.  Shkencëtarët  mendohejnë se është një elefant prehistorik.

Paleontologët nga Bullgaria dhe Maqedonia po gërmojnë eshtrat fosile të kësaj krijese  të ngjashme me elefantin prehistorik, që besohet të paraprijë kafshën që është sot, pasi kockat e tij u zbuluan rastësisht nga një njeri që punonte në një fushë.

Shkencëtarët në Muzeun e Shkencave Natyrore të Maqedonisë dhe Muzeu Historik Natyror i Sofjes, Bullgari thanë se nisën gërmimin e skeletit në Dolni Disan në Maqedoninë qendrore muajin e kaluar.

Ata vlerësuan se kafsha, e njohur si Mastodon, peshonte rreth 10 ton dhe ishte rreth 50 vjeç në kohën e vdekjes së saj, afërsisht 8 milion vjet më parë gjatë epokës së Mycenos.

Biljana Garevska nga Muzeu i Shkencave Natyrore në Shkup tha se fosili ishte një nga paraardhësit e elefantit që e kalonte rajonin në një kohë kur ajo u mbulua nga savana afrikane.

Fosilet u zbuluan më 24 prill, por Ministria e Kulturës e Maqedonisë publikoi ​​sot foto të reja.

Emri latin është 'Choerolophodon' dhe jetoi si në Evropë dhe Azi gjatë periudhës së Mycene që zgjati deri rreth 5 milion vjet më parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!