Teknologjia lindi para 67 mijë vjetësh

Saturday, 12 May 2018 19:24

Teknologjia lindi 67 mijë vjet më parë. Këtë e dëshmojnë veglat e gjetura në një shpellë brigjet e Kenyas, e populluar në mënyrë konstante nga njeriu prej të paktën 10 mijë vjetësh. Ky është rezultati i studimeve të fundit të kryera nga paleontologët gjermanë të institutit Max Planck.

Në shpellën Panga Ya Saidi janë gjetur dëshmi të ndryshimeve graduale të inovacioneve kulturore, teknologjike dhe simbolike, që shtrihen deri në epokën e hekurit.

Veglat e gjetura janë të punuara, çka tregon se paraardhësit tanë Homos Sapiens kishin aftësi manuale. Sipas historianëve, kjo shpellë nuk ishte vend strehimi i përkohshëm, por aty ata  gjetën një banesë mjaft mikpritëse në krahasim me zonat e tjera afrikane.

Ky zbulim ndryshon qëndrimin e arkeologëve mbi evoluimin e historisë njerëzore dhe zhvillimit të saj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Aktualitet

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në qendër të qytetit,në rrugën që të çon drejt Stadiumit "Tomorri",rreth 300 metra larg Drejtorisë së Policisë Berat. Një motorr,duke ecur...

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Sport

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Mbrëmja e së martës dha vetëm një shijim të asaj që duhet të presim nga edicioni i ri i Champions League, që zbret sërish sot në fushën e lojës me...

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Kulturë

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me interesin e publikut në disa qytete të Gjermanisë, ku po shfaqet. Sipas faqes zyrtare të filmit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!