Ditë historike, dekret i paqes kombëtare/ Dekreti jo vetëm për zgjedhjet, por dekreti që parandaloi vëllavrasje

Hënë, 10 June 2019 10:36

Dita e sotme do të mbahet mend si një ditë historike, pasi përfundimisht me vendimin e Presidentit Meta për anulimin e datës 30 qershor si ditë zgjedhjesh, kjo datë shënon edhe dekretain e paqes kombëtare. Eshtë meritë e padiskutueshme e Presidentit Meta që u ngrit mbi palët. Mbi partite dhe me autoritetit e kreut të Shtetit shpëtio demorkacinë dhe zgjedhjet, pluralizimin, pasi i tha jo autokracisë së kryeministrit që kërkon t’i marrë të gjitha pushtetet, përfshi edhe atë lokal, pa asnjë kundërshtar, pa zgjedhje dhe krejt formalisht. Gjithashtu shpëtuan jo vetëm zgjedhjet dhe vendit i hapet perspektiva për zgjedhje të rregullta, të ndershme dhe palët të vendosin me consensus për një datë tjetër, por njëherësh kjo ditë historike parandaloi edhe vëllavrasjen, pasi 30 qershori që Rama e pasuesit e tij po kërkojnë me forcë ta mbajnë, do të haste në kundërshtim të rreptë të qytetarëve, të opozitës e demokratëve dhe, pa dyshim, do të sillte trazira, më keq akoma edhe vëllavrasje.  

Modifikuar më Hënë, 10 June 2019 17:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!