Zgjedhjet/ Presidenti dhe ndërkombëtarë, të bashkuar në një mendim

Hënë, 10 June 2019 09:28

Me deklaratat e sotme, kur sqaroi se pse e mori vendimin e fortë për çdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, Presidenti i Republikës përdori argumente serioze, që në fakt janë përdorur edhe nga ndërkombëtarët ditëve të fundit.

Parimet e pluralizmit, demokracisë dhe zgjedhjeve të lira dhe të ndershme janë baza e sistemeve politike në botën perëndimore.

Ilir Meta tha se Presidenti ka detyrimin të ndërhyjë kur cenohen parimet kushtetuese për sa i përket zgjedhjeve.

Sipas Metës partitë politike nuk kanë shprehur se nuk marrin pjesë në zgjedhje, por kanë ngritur dyshimin se zgjedhjet e planifikuara më 30 qershor nuk do të jenë të lira dhe të zgjedhjeve. Këto parti duan të marrin pjesë në zgjedhje në konkurrim të lirë me rregulla të përcaktuara ligjore. Është detyrim i qeverisë ta mundësojë këtë. Nëse ky detyrim kushtetues nuk përmbushet, atëherë i vetmi autoritet që ndërhyn është Presidenti i Republikës.

Kujtojmë se ditën e djeshme ishte nënkryetari i grupit parlamentar të Unionit CDU/CSU në Bundestag, Johann Wadephul i cili është shprehur se pas vendimit të presidentit, ekziston një situatë e re politike dhe të gjitha palët tani duhet të kërkojnë rrugën e pajtimit.

Modifikuar më Hënë, 10 June 2019 12:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!