21 arsye që të bëjnë të protestosh sa të kesh frymë

Tuesday, 14 May 2019 12:26

Çdo njëri nga ne ka 21 arsye për të cilat duhet të dalë e të protestojë çdo ditë kundër Edi Ramës dhe qeverisë së tij.

Janë 21 arsye që tregojnë fytyrën e vërtetë të oligarkisë që ka rrethuar Ramën, i cili nuk e sheh realitetin, por mjaftohet me atë që ka krijuar në kokën e tij.

Më poshtë keni 21 arsyet për të cilat duhet protestuar te publikuara ne rrjet:

 1. 2 000. 000 është numri i ikurve shqiptare dhe i familjarëve të tyre që nuk kthehen më.
 2. 84% e shqiptarëve ne shtetin shqiptar duan të ikin nga sytë këmbët.
 3. 1.2 miliardë Euro u shpërdoruan vjet nga buxheti i shtetit pa u dënuar njeri.
 4. 11.000 nxënës më pak u regjistruan në shkolla këtë vit.
 5. 2,860 000 është popullsia në rënie e shtetit shqiptar (3.320 000 ne vitin 1990)
 6. 200 tonë më shumë cigare do të importohen këtë vit (nje pakete 20 gram pra, 10 000 000 kuti me cigare me shume)
 7. 0 zyrtarë të dënuar për korrupsion
 8. 0 gjyqtarë që nuk e justifikojnë pasurinë të dënuar për korrupsion
 9. 0-50 000 leke janë të ardhurat për 63% të familjeve shqiptare (shpenzimet mesatare mujore janë 73.400 leke)
 10. 1% e banorëve deklarojnë të ardhura mbi 200,000 lekë ne vit.
 11. 31% e të ardhurave të familjeve shkon për ushqim (BE e ka vetëm 6%)
 12. 39.4% e femrave dhe 23.1 e meshkujve te moshës 15-64 janë të pa punë
 13. 60% është shkalla e punësimit për moshën 15-64 vjec
 14. 17% është rritur tatim-fitimi ndërsa ekonomia është rritur me vetëm 4%
 15. 40% janë rritur taksat lokale (kryesisht mbi taksat pronën)
 16. 49% e bizneseve nuk marrin dot kredi
 17. 50% e njerëzve nuk mbajnë dot një llogari në bankë se s’kanë te ardhura.
 18. 10 miliardë dollarë është borxhi i deklaruar i shtetit
 19. 1.2 miliardë dollarë është borxhi i fshehur që shteti iu ka firmave dhe individëve.
 20. 4 miliardë paund është fitimi i organizatave kriminale shqiptare në vit vetëm ne Mbretërinë e Bashkuar
 21. 4% e popullsisë ka më shumë rezerva bankare se 90% e shqiptarëve te tjerë bashkërisht.

Asnjë statistikë tjetër nuk është e besueshme.

Sepse ka shumë gjasa që punët janë edhe shumë më keq.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Aktualitet

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në qendër të qytetit,në rrugën që të çon drejt Stadiumit "Tomorri",rreth 300 metra larg Drejtorisë së Policisë Berat. Një motorr,duke ecur...

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Sport

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Mbrëmja e së martës dha vetëm një shijim të asaj që duhet të presim nga edicioni i ri i Champions League, që zbret sërish sot në fushën e lojës me...

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Kulturë

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me interesin e publikut në disa qytete të Gjermanisë, ku po shfaqet. Sipas faqes zyrtare të filmit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!