Zyrtare/ Fondacioni pёr Liri dhe Demokraci, tani anëtar i rrjetit të PPE

Tuesday, 01 May 2018 14:24

Fondacioni për Liri dhe Demokraci është tanimë zyrtarisht dhe anëtar i qëndrës Wilfried Martens Centre for European Studies, think-tanku zyrtar i EPP - European People's Party.

Kandidatura e FLD-së u miratua gjatë mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të qëndrës Wilfried Martens, zhvilluar në Bruksel më datë 25 prill, drejtuar nga Mikulas Dzurinda, President i qëndrës dhe ish-Kryeministër i Sllovakisë, si dhe në prezencën e Joseph Daul, President i PPE e të Hans Gert Pottering, ish-President i Parlamentit Europian/CDU etj.

Qendra Wilfried Martens përmbledh 40 fondacione dhe institute politike nga 25 shtete të krijuara nga parti politike anëtare të PPE, ku ndër të tjera mund të veçohen Fondacioni italian De Gasperi, Fondacionet gjermane Konrad Adenauer dhe Hanns Seidel, apo dhe qendra austriake prestigjioze Polak.

Aktiviteti i qendrës përmbledh jo vetëm organizimin e takimeve, projekteve dhe konferencave mbi programet dhe praktikat më të mira të partive politike evropiane, por dhe realizimin e studimeve dhe qëndrimeve strategjike mbi çështje me interes mbarë evropian si rreziku rus për BE-në, emigracioni, terrorizmi apo dhe vulnerabiliteti i shtresës së mesme përballë globalizimit etj.

FLD është fondacioni zyrtar i Partia Demokratike e Shqipërisë me fokus konsulencën politike, organizimin e akademive dhe të trajnimeve për të rinjtë si dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

Krijuar në vitin 2015, FLD ka zhvilluar dhe bashkëpunuar në realizimin e nismave të ndryshme me partnerë si fondacionet gjermane KAS dhe Hanns Seidel, IRI, NDI, Institutin Robert Schuman etj.

Në Asamblenë e Përgjithshme të qendrës Wilfried Martens, FLD u përfaqësua nga drejtori ekzekutiv Akil Kraja dhe menaxheri i kërkimeve, Stiliano Rushaj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!