Lufta kundër bagëtive të ballistëve

Premte, 30 July 2021 15:05

Ndërsa namin ia nxirrnin ballistëve për pula, për vete partizanët nuk të falnin për mishin e rëndë. Në luftimet me kundërshtarët politikë, bagëtia zinte hallin më të madh. Zënia e plaçkës domethënë ishte parësore. Në raportin e komisarit të Batalionit “Fuat Babani”, Myzafer Spaho i datës 30 prill 1944, për Shtabin e Qarkut të Korçës, përshkruhen këto ngjarje.

Luftimet ishin bërë në Devoll më 17-28 prill 1944. Ishin goditur Suli, Koshnica, Bozhigradi dhe Tresteniku. U morën 400-500 bagëti prej Bozhigradi. Midis të tjerash, në letër thuhet:

Bozhigradi

Me marrjen e bagëtive u ka hyrë grindja, pse kopetë qenë të përziera. Një pjesë (5-6) erdhën, sollën pushkët e kërkojnë bagëtitë. Pushkët i morëm, por bagëtitë nuk ua dhamë...

Sa për bagëtitë ato unë i mora dhe brenda një dite i shpura në Omockë (Greqi). Aty zura një çoban, lashë 3 partizanë (që kanë qenë më parë barinj).

Aty është edhe një shok dhe rregulluam mënyrën e shfrytëzimit të tyre (gjalpë, djathë). Tufa arrin 310-320 kokë dhen, dhi, shqerra, lopë.

Sa për bagëtitë e mëdha, (32 qe, lopë, viçka, kuaj, gomerë, i dërgova t’i shesin, mbasi edhe 2 ditë por t’i mbanim do të ngordhnin. Se ishin të dobëta prej dimrit.

Tani del hesapi i të pafajshmëve. Kur të jetë zgjidhur problemi i Bozhigradit, kopeja e dhenve (pjesa më e madhe e së cilës është e atyre që duhen vrarë), le të përmbushë dëmin që iu bëhet edhe atyre që ndoshta s’kanë faj, megjithëse aty të gjithë gati (janë) reaksionarë. Për këtë çështje, në qoftë se kemi vepruar gabim, na lajmëroni si ta rregullojmë). Bagëtitë i shpumë në Greqi, pse ka kullotë dhe në anë tjetër.

Trestenik

Skuadrat shkuan për goditje dhe e kryen veprimin, por nuk e mora dot përfundimin ekzakt. Në përgjithësi, populli i atij katundi nuk është reaksionar, mbasi ka frikë se ndodhet në kufi. Ka marrë armë, se aty ndodhet një pjesë e forcave të Ballit.

45 komente

 • Përgjigju Priligy

  Amoxil Twice Daily Dosing

  Hënë, 20 September 2021 08:22 komentuar nga Priligy
 • Përgjigju Plaquenil

  Buy Nexium Online

  Saturday, 18 September 2021 09:01 komentuar nga Plaquenil
 • Përgjigju quehago

  lasix order ezzz

  Premte, 17 September 2021 02:04 komentuar nga quehago
 • Përgjigju Endaria

  Priligy

  E Enjte, 16 September 2021 13:32 komentuar nga Endaria
 • Përgjigju Bixbaibly

  supersaver meds

  E Enjte, 16 September 2021 01:15 komentuar nga Bixbaibly
 • Përgjigju buy priligy reddit

  Dapoxetina Modo De Empleo

  E mërkurë, 15 September 2021 22:50 komentuar nga buy priligy reddit
 • Përgjigju quehago

  furosemide 12.5 mg for dogs

  E mërkurë, 15 September 2021 14:43 komentuar nga quehago
 • Përgjigju ephetelty

  http://buypriligyhop.com/ - Priligy

  E mërkurë, 15 September 2021 07:59 komentuar nga ephetelty
 • Përgjigju GepeFrise

  Cialis

  Diel, 12 September 2021 08:06 komentuar nga GepeFrise
 • Përgjigju offigue

  http://buytadalafshop.com/ - Cialis

  Saturday, 11 September 2021 23:26 komentuar nga offigue

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi