“Gazeta e Korçës” e datës 7 prill 1939, njoftoi pushtimin fashist dhe fjalimin e Mehdi Frashërit

Diel, 07 Prill 2019 17:57
Numri i gazetës më 7 prill 1939 Numri i gazetës më 7 prill 1939

Kastriot Dervishi

Ndoshta botuesit të “Gazeta e Korçës”, Zhan Gorguzit, nuk do ia merrte mendja se numri që po botonte në 7 prillin e ftohtë të vitit 1939, do të hynte në histori si gazeta e vetme ndryshe e asaj dite dhe që do të përcillte fjalimin e ish-kryeministrit Mehedi Frashëri. Përveç këtij numri dhe deklaratave për agjencitë e huaja të të nënprefektit të Pogradecit Abedin Hoxha, 7 prilli 1939 do ngelej pa shenjat e duhura historike.

Titulli i madh i gazetës: “Lufta për shpëtimin e Shqipërisë. Ajo që i ngjet sot Shqipërisë, nesër do t’u ngjasë të tjerëve. Ish-kryeministri, z.Mehdi Frashëri, i drejton botës një thirrje të botës një thirrje kundër shkeljes së Shqipërisë nga italianët”, gazeta njofton:

“Ish-kryeministri, z.Mehdi Frashëri, i drejtoi gjithë botës paqedashës rreth rrezikut që i turret atdheut tonë. Z. Frashëri deklaroi: Një popull prej 44 milion ndenjës sulmoi sot më ora 4.30 të mëngjesit një popull prej 1 milion ndenjës, që po qëndron me trimëri. Armiku me gjithë forcën e tij ka pasur humbje gjer më tani në Sarandë, Vlorë, Durrës dhe Shëngjin. Ndofta armiku do ta fitojë luftën por do të marshojë mi kufomat e të gjithë shqiptarëve, burra dhe gra. Popull i botës! Ngrihuni kundër barbarëve modernë se nesër do të jetë rrezik për të gjithë, por do të jetë vonë. Ajo që na ngjet ne, sot, do t’u ngjasë të tjerëve nesër”.

At; kohë, në Tiranë, Mehdi Frashëri organizoi një grup të rinjsh me pistoleta dhe një qëndresë spontane që fitoi jo pak simpati. Pas një fjalimi të zjarrtë në radio, Frashëri kërkoi strehim politik në Legatën Turke dhe doli prej andej vetëm me ndërhyrjen e ministrit gjerman në Tiranë. Mirëpo, shumë shpejt, ai u internua bashkë me të tjerë në Itali. Vite më vonë, më 7 janar 1944Mehdi Frashëri me cilësinë e regjentit, deklaroi gjatë një fjalimi para forcave të armatosura se sikur të kishin pasur 30 mijë ushtarë, do të kishin bërë një qëndresë të madhe ndaj trupave italiane. Mehdi Frashëri u largua nga Shqipëria në prag të vendosjes së plotë regjimit komunist, në nëntor 1944. Botuesi Zhan Gorguzi u arrestua në vitin 1946 dhe u dënua me burgim nga komunistët.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!