1981/Trakti “Poshtë Enver Hoxha, rroftë Regani”

Hënë, 15 July 2019 15:22

Nga Kastriot Dervishi

Më 2.12.1981 në fshatin Nartë u gjet e varur në një shtyllë telefoni para zyrës së sektorit të perimeve të kooperativës bujqësore në një copë kartoni parulla “me përmbajtje armiqësore”: “Poshtë Enver Hoxha! Rroftë Regani”. Me gjithë terrorin e madh elementi antikomunist gjente mënyra për të shprehur urrejtjen ndaj regjimit. Emri i presidentit amerikan, i një prej antikomunistëve më të spikatur të historisë së njerëzimit, admirohej edhe në Shqipëri, pavarësisht kushteve ku ndodhej vendi. Nga shënimet e informacionit të këtij rasti, mësohej se me të njëjtin shkrim ishin shkruar edhe parulla të tjera dhe autori nuk ishte njohur cili ishte ende, pavarësisht përpjekjeve dhe analizave që ishin bërë. Kush vepronte i vetëm nuk kapej kurrë.

1 koment

  • Përgjigju Cuk Luku

    E Enjte, 18 July 2019 01:11 komentuar nga Cuk Luku

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!