1986/Humbjet e mëdha të industrisë komuniste, kombinatet mbaheshin për propagandë

Tuesday, 16 July 2019 16:05

Nga Kastriot Dervishi

Komunizmi në Shqipëri nuk ishte gjë tjetër veçse propagandë dhe krim. I japim rëndësi në studime anës politike, por ajo ekonomike, rrjedhojë e politikës së gabuar ishte një katastrofë përtej çdo parashikimi. Në pjesën më të madhe, industria e rëndë dhe ajo e rëndë ishin me humbje. Duke ndjekur një politikë pa logjikë ekonomikë, regjimi i mbante me humbje për një punësim fiktiv dhe për propagandën se “me forcat e veta” dinte të ndërtonte etj. Veprat e ekonomisë fiktive komuniste, të ndërtuara pa logjikë, e pa mend, bomba ë vërteta ekologjike, duke mos vegjetuar më, u vetëshkatërruan, nuk e shkatërroi kush, me ndryshimin e regjimin. Për krahasim, po jap shifrat e vitit 1986. Nga Ministria e Industrisë dhe Minierave, rezultojnë me humbje: Miniera e Kromit Kam Tropojë, Miniera e Bakrit, Kombinati Metalurgjik “Çeliku i Partisë” Elbasan, Kombinati Kimiko-Metalurgjik Laç, etj. Spikasin me humbje, disa ndërmarrje bujqësore, antibiotiku Tiranë, i gjithë peshkimi në Durrës, Vlorë, Shëngjin, Sarandë, etj. Kjo është vetëm një faqe me shifra. Çdo vit, ekonomia fiktive komuniste është e mbushur me shifra alarmuese që tregojnë rrugë të gabuar dhe mungesë të mendjes.  

1 koment

  • Përgjigju Perparim Demi

    E mërkurë, 17 July 2019 06:52 komentuar nga Perparim Demi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!