1982/Gënjente si të gjithë për shifrat imagjinare të sukseseve, burg sekretarit të parë

E mërkurë, 17 July 2019 16:32

Nga Kastriot Dervishi

Nisur nga fakti se komunizmi është mashtrim publik (propagandë) dhe krim (deri gjenocid kundër njerëzimit), as nuk mund të pritej që edhe midis njëri-tjetrit të mos gënjenin. Të gjithë gënjenin në regjimin komunist me shifra të paqena. Gënjeshtra ishin kthyer në sistem. Raportimi kryesori ishte ai midis zvogëlimit të sipërfaqes dhe rritjes së prodhimit. Erdhi, një kohë që regjimi mendoi të bënte një shembull. E zgjodhi këtë pikërisht nga një rreth i varfër dhe pa peshë ekonomike si ai i Pukës. Në pranga u vunë sekretari i parë Thoma Dine dhe kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Popullor të Rrethit, Bogiç Mataj. Për sekretarin e parë u tha fillimisht se në vitet 1979-1981 ishin zbuluar mashtrime të mëdha në raportimet nga kooperativat bujqësore. Implikoheshin 115 komunistë e kuadro në raportime falso. Karakterizohej si “mikroborgjez”, “intelektual i sëmurë”, “mendjemadh”, “karrierist”, Më 7.9.1982 Byroja Politike autorizoi arrestimin e tij. U dënuan nëpërmjet një procesi penal.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!