Nga Kastriot Dervishi Teksa gjaku i të dënuarit kishte shpërthyer ngado, trutë e tij kishin kapërcyer telat e kampit nga…
Nga Fritz RADOVANI  Dy dijetar të mëdhenj Shqiptarë që sot, na i ka lakmi gjithë Bota e qytetnueme! ●Faik (Domenik)…
Nga Kastriot Dervishi Kampi numër 4 ishte një ndër repartet e vuajtjes së dënimit të burgosurve. Shumë apartamente në qytetin…
Armand PLAKA Foto që po postoj është marrë nga arkivat austriake dhe paraqet vendkomandën qendrore të Shtabit serb në Kosovë…
Komanda e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Nacionalçlirimtare Shqiptare në fillimet e veta nuk kishte asnjë simbol përfaqësimi. Kjo është…
Nga Kastriot Dervishi Më 20.9.1990 Ramiz Alia drejtoi një mbledhje të Sekretariatit për problemet e rinisë. Në relacionin përkatës u…
Nga Kastriot Dervishi Më 1.9.1928, ora 9.00 Asambleja Kushtetuese nën drejtimin e Pandeli Evangjelit bisedoi për ndryshimin e Statutit të…
Nga Kastriot Dervishi Pas pushkatimit makabër të Eugenio Scaturos, Vasil Manos, Zorika Manos dhe varjes në litar në inxhinierëve të…
Në ditën e personave të zhdukur (30 gusht), po kujtoj vendin e të vetmit ekzekutim të filmuar të Shqipëri, skenës…
Nga Kastriot Dervishi Atë Zef Pllumi (1924-2007), përveçse klerik i njohur, ishte qëndrestar dhe rrëfyes i palodhur i vuajtjeve të…
Nga Kastriot Dervishi Një copëz nga historitë e shumta të periudhës së komizmit. Një raport përmbledhës i datës 15.9.1951 për…
Nga Kastriot Dervishi Më 16 – 17 prill 1990, u mblodh plenumi i 10-të i KQ, i cili iu kushtua…

Lajmet e fundit

Kemi listat tona/ ‘BE presion Ramës, do të të nxjerrim njerëzit e inkriminuar’

Politikë

Kemi listat tona/ ‘BE presion Ramës, do të të nxjerrim njerëzit e inkriminuar’

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi tha në emisionin “Aktualitet” në Fax News se Edi Rama është mbështetur nga disa përfaqësues ndërkombëtar por që sipas tij, ata do të ndërrohen një...

Nuk e morën në ekskursion 12 vite më parë, shqiptari padit shkollën për 400 mijë euro

Bota Shqiptare

Nuk e morën në ekskursion 12 vite më parë, shqiptari padit shkollën për 400 mijë euro

12 vite më parë, shqiptari Endri Begaj ishte student në një shkollë në Itali, në Areco. Ai nuk u mor në një ekskursion që shkolla organizonte për në Amsterdam, me...

Angli/ Gjendet një kamion i dytë me njerëz, janë gjallë

Aktualitet

Angli/ Gjendet një kamion i dytë me njerëz, janë gjallë

Policia në Kent, në Anglinë juglindore, gjeti nëntë persona të gjallë në pjesën e pasme të një kamioni në autostradën M20 të Mërkurën, bën me dije Sky News. “Nëntë njerëz tani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!