12 të vrarë nga një shpërthim në Afganistan

Diel, 06 May 2018 16:24

Një shpërthim i fuqishëm në një xhami të mbushur me besimtarë ka lënë 12 të vdekur në Afganistan dhe ka plagosur mbi 33 të tjerë.
Sulmi pasoi rrëmbimin disa orë më parë të shtatë inxhinierëve, shumica shtetas indianë, nga persona të panjohur.
Shpërthimi ndodhi në provincën Khost, në kufi me Pakistanin. Shefi i policisë lokale konfirmoi numrin e viktimave për Zërin e Amerikës dhe shtoi se xhamia po shërbente edhe si qendër për regjistrimin e votuesve.
Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por ky nuk është i vetmi incident që ka goditur qendra për regjistrimin e votuesve. Muajin e kaluar në Kabul 60 vetë u vranë, mbi 100 të tjerë u plagosën në një qendër për shpërndarjen e kartave të identifikimit të votuesve. ISIS mori përgjegjësinë për sulmin e Kabulit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!