Çdekretimi , postbllok për një të çmendur

Saturday, 08 June 2019 19:40

Presidenti i Republikës Ilir Meta, pak minuta më parë ka ndërmarrë një akt historik duke çdekretuar datën e zgjedhjeve 30 qershor. Akti i Presidentit të Republikës është një akt prej një shtetari serioz i cili reagoi në kohën, momentin e duhur kur vendi po tërhiqej zvarrë drejt një konflikti nga një socio-pat në politikë.
Raportet e Ramës me politikën, gjithmonë kanë kaluar nëpërmjet linjave jo të pastra dhe kjo është shprehje me shumë delikatesë, por kanë kaluar gjithmonë për të qenë më konkret nëpërmjet linjave të krimit. Njerëzit që merren me industrinë e informacionit, i kanë këto të dhëna që kur ai ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës. Të njëjtën formulë përdori edhe ën qeveri. Nuk është e nevojshme të bëjmë riciklimin e informacioneve të BILD, Tiede, ka pasqyruar në mënyrë ekselente dhe të paanshme të gjitha informacionet që i kanë agjencitë e specializuara për këtë çështje, lidhur me raportin e qeverisjes së Ramës me krimin dhe drogën. Sërish ky njeri edhe pas këtyre publikimeve, po tërhiqte vendin zvarrë. Disa herë Presidenti i Republikës Meta, i kishte rënë gongut për sa i përket raportit të qeverisjes së Ramës me kushtetutshmëri dhe ligjshmërinë e veprimeve të saj. Disa herë Presidenti Meta kishte bërë thirrje të gjitha palëve, por sigurisht më shumë asaj pale që ka përgjegjësi e qeverisjes, për të hequr dorë nga istikami i çuarjes së vendit në një humnerë për të ardhmen. Por kurrsesi në pluralizëm nuk mund të pranoheshin votime dhe jo zgjedhje.
Edhe sot në deklaratën e tij Presidenti thotë se nuk mund të shkohet drejt votimeve një partiake pasi në këtë mënyrë minohet çdo mundësi për integrimin Evropian të Shqipërisë.
Akti i sotëm i Presidentit të Republikës është postbllok për një të çmendur./ Redaksionale

Modifikuar më Diel, 09 June 2019 10:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Aktualitet

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Dalin pamjet e tmerrshme të sulmit ndaj turistëve spanjollë në Porto Palermo nga pronari i një lokali, Mihal Kokëdhima. Pamjet nuk kanë nevojë për koment. Dje, Policia e Sarandës i ka...

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Sport

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Rinovimi i Edin Xhekos me Romën ishte një goditje për Interin, pasi komplikon shumë planet e zikaltërve në merkato. Interi shpresonte shumë që të mbërrinte te boshnjaku duke futur në...

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Aktualitet

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Pas të nxehtit afrikan, moti në Europë do pësojë disa ndryshime të mëdha. sipas metereologut të Accuweather, Tyler Roys, shtatori do të sjellë reshje shiu në Ballkan. Sistemet e motit të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!