Siguria e shqiptarëve në punë/ Nuk ka as ekspertë shëndeti

Hënë, 04 June 2018 18:04

Siguria në punë në vendin tonë nuk zbatohet për tre arsye kryesore.

Kemi mungesë të ekspertëve  të sigurisë dhe të shëndetit, nuk kemi zgjedhje të ndershme sa i përket përfaqësuesve të punëmarrësve si dhe këta të fundit nuk njohin të drejtat e tyre. Kjo bën që në vendin tonë të mos zbatohen masat e sigurisë në punë, duke e diferencuar vendin tonë jo vetëm nga vendet e BE-së por edhe nga ato të rajonit.

“Çështjet e sigurisë dhe shëndetit në punë në Shqipëri duhet të shihen në tre aspekte. Aspekti i parë është përfshirja e punëmarrësve në çështjet e sigurisë dhe shëndetit në punë. Ne në Shqipëri nuk kemi ekspertë të sigurisë dhe shëndetit në punë dhe nuk kemi kompani të sigurisë dhe shëndetit. Ne na mungon ndërgjegjësimi”, u shpreh Frosina Gjino, Drejtore Ekzekutive e AOSHC.

Një tjetër problematikë në këtë aspekt ka të bëjë me mungesën e mjekut të punës me kohë të plotë në ndërmarrjet me 50-250 të punësuar.

“Nuk respektohet puna me kohë të plotë të mjekut, kryesisht në ndërmarrje me 50 deri në 250 punonjës në sektorë me procese punësh të vështira, fabrika, uzina, miniera, porte etj. Por edhe në fasoneri, në ndërmarrje me mbi 250 punonjës të punësuar, pra kemi mungese të mjekut me kohë të plotë. Thuajse në të gjitha ndërmarrjet mungojnë kartat e shëndetit të punonjësve, qoftë për vizitën e parë, qoftë edhe për vizitat periodike që ligji i detyron që të kryhet”, tha President i KSSH, Kol Nikolla.

Inspektorati Shtetëror i Punës dhe i Përkujdesjes Shoqërore ka 94 inspektorë , ku 2/3 e tyre  janë jashtë profilit, të patrajnuar dhe pa arsimin përkatës.

Numri i ulët i tyre e ka të pamundur që të kontrollojë të gjitha ndërmarrjet në vend, ndërkohë që vihet në pikëpyetje edhe cilësia e kontrolleve. Gjatë vitit 2018 janë marrë vetëm tre masa ndëshkimore për mosrespektimin e parametrave të sigurisë në punë nga punëdhënësit./scan

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Aktualitet

Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Konviktet në të cilat jetojnë studentët nuk plotësojnë as kushtet minimale ndërsa studenteve u duhet që të ndeshen me probleme nga më të ndryshmet. Edhe pse konviktet iu nënshtruan rikonstruksionit...

Manjani ironizon Koçijançiç: Falë kontributit të Delegacionit të BE në Tiranë, jemi pa gjykata

Politikë

Manjani ironizon Koçijançiç: Falë kontributit të Delegacionit të BE në Tiranë, jemi pa gjykata

Ish-ministri Ylli Manjani ka ironizuar deklaratën e zëdhënëses së Bashkimit Europian, Maja Koçijançiç, e cila shprehu mbështetjen për Ambasadorin e BE-së në Tiranë. Në një publikim në rrjet, Manjani shprehet me...

Po riparonte defektin në Yzberisht, dëmtohet punonjësi i OSHEE!

Aktualitet

Po riparonte defektin në Yzberisht, dëmtohet punonjësi i OSHEE!

Një punonjës i Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka mbetur i dëmtuar gjatë punimeve për rregullimin e defektit në zonën e Yzberishtit në Tiranë. Sipas njoftimit të OSHEE...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!