Kishat në Korçë po vidhen për ditë, policia nuk ka autorë

Saturday, 01 September 2018 08:21

Kishat dhe banesat e emigrantëve në fshatin Zvirinë të Korçës kanë rënë pre e grabitjeve kohët e fundit. Nga 4 kisha qe ka fshati Zvirinë, 3 prej tyre janë dhunuar dhe iu janë vjedhur paratë nëpër arka.

“Është kthyer në një problem për fshatin, duhet të vërë dorë qeveria që të stabilizohet kjo punë. Para një javë janë vjedhur 3 kisha dhe 5 shtëpi emigrantësh dhe kjo nuk është hera e parë që ndodh” – ka thënë një banor i fshatit Zvirinë.

Prifti i zonës Koço Mujo thotë se boshatisja e arkave me para është bërë shqetësimi më i madh i komunitetit . Hajdutët kanë hyrë përmes dritareve në dy prej kishave ndërsa ne kishën e Shën e Premtes kane hapur me mjete të sofistikuara derën.

“3 kisha janë grabitur kohët e fundit nga njerëz të papërgjegjësie. Kërkojmë nga shteti qe këta njerëz të ndëshkohen të vendosen para drejtësisë”- thënë prifti, Koco Mujo.

Pavarësisht denoncimit në polici ende nuk ka autorë të dyshuar për këto vjedhje, ndërkohë po punohet për identifikimin dhe kapjen e tyre.

Modifikuar më Saturday, 01 September 2018 09:07
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...