Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup, marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën e Miqësisë Franko Shqiptare në Francë

Hënë, 04 Mars 2019 19:04

Të udhëhequr nga parimet e mirëkuptimit dhe respektit të ndërsjellë si dhe nga nevoja për zhvillim dhe thellim të bashkëpunimit akademik sot 04 mars 2019 u nënshkrua memorandumi i bashkëpunimit midis Univerzitetit “Nënë Tereza” në Shkup dhe Shoqatës së Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë.

Rektori i Univerzitetit “Nënë Tereza” në Shkup prof.dr. Azis Pollozhani para mysafirëve në pika të shkurtëra prezantoi drejtimet studimore të universitetit, stafin akademik si dhe veçoritë kryesore që e bëjnë të veçantë Univerzitetin “Nënë Tereza” në Shkup. Ai ndër të tjerat vlerësoj lartë bashkëpunimin me Shoqatën e Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë si një urë lidhëse e cila mundëson lidhjen dhe bashkëpunimin e universitetit me organizata ndërkombëtare, universitete dhe instutucione ndërkombëtare me seli në Francë dhe Gjenevë.
Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë z.Tahir Shabani shprehu vlerësimet më të lartë për Univerzitetin “Nënë Tereza” në Shkup si tempull i dijes dhe shprehu gadishmeërin e tijë për të zhvilluar programe të përbashkëta për trajnime profesionale, konferenca dhe simpoziume për avancimin e studentëve dhe stafit akademik të universitetit.
Memorandumi i bashkëpunimit parasheh shkëmbimit të përvojave dhe njohurive shkencore dhe profesionale, organizmin e konferencave shkencore, akademike, simpoziumeve, leksione, tribunave të përbashkëta si dhe bashkëpunim për projekte me interes të përbashkët kërkimor studiues në përputhje me deklaratën e Bolonjës dhe standardeve evropiane për arsim të Lartë.
Në ceremoninë e nënshkrimit të memorandumi ishin prezent edhe Konzuli i Përgjithshëm i Kosovës në Republikën e Maqedonisë së Veriut si dhe përfaqësuesei i Shoqatës së Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë z.Mevaip Avdiu.

Modifikuar më Hënë, 04 Mars 2019 19:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...