Një studim i ri zbulon se 80% e njerëzve nuk mund të flenë kur largohen nga shtëpia!

Hënë, 18 Mars 2019 19:39

Një studim i ri botëror i realizuar nga IHG Hotels & Resorts zbulon se katër nga pesë udhëtarë kanë vështirësi të flenë kur largohen nga shtëpia. Ky studim i bërë posaçërisht për ‘Ditën Botërore të Gjumit’, zbuloi se njerëzit që udhëtonin për biznes, në veçanti humbin rreth 58 minuta gjumë çdo natë, kur largohen nga shtëpia.

Ndër shkaqet e përmendura për gjumin e parehatshëm, jane : (44 përqind) ndërrimi i vendit, pra kur largohemi nga një mjedis në një tjetër ; (35 përqind) zhurmat rastësore; dhe (35 përqind) dëshira për të punuar vonë.

Më shumë se dy të tretat (67 përqind) e të anketuarve deklaruan se ndjehen më të lodhur kur janë larg shtëpisë. Për të pasur një gjumë sa më të qetë, gati gjysma e tyre, ose provojnë të dëgjojnë muzikë (47 përqind) ose të shikojnë televizor (45 përqind).

“Nuk është sekret që udhëtimi mund të jetë sfidues për shëndetin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për procesin e gjumit”, tha Dr Steven Lockley, një profesor i asociuar i mjekësisë në Harvard Medical School.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet lidhja, modelja shqiptare prej vitesh e lidhur me boksierin nga Tunizia

Show-biz

Zbulohet lidhja, modelja shqiptare prej vitesh e lidhur me boksierin nga Tunizia

Gjatë gjithë kësaj periudhe janë zbuluar lidhje të ndryshme të femrave shqiptare me të huaj, e dashuria nuk njeh kufij, pasi i kapërcen ato.   Një tjetër romancë dashurie që ka vite...

Infrakt në stadium/ Ja si vdiq kryebashkiaku i Rrogozhinës

Kronikë

Infrakt në stadium/ Ja si vdiq kryebashkiaku i Rrogozhinës

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla.  Infarkti i ka marrë jetën kryebashkiakut.

Përplasen dy makina në autostradë, një vajzë e plagosur

Kronikë

Përplasen dy makina në autostradë, një vajzë e plagosur

Një 23-vjeçare është plagosur këtë të shtunë si pasojë e një aksidenti rrugor të ndodhur në autostradën Laç-Fushë Krujë. Sipas informacioneve një mjet tip ‘Benz’ me drejtues shtetasin A. L., ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!