Kapen 144 kg kokainë në Maltë, një pjesë do vinte në Shqipëri

Hënë, 22 Prill 2019 10:18

Autoritetet e Maltës kanë sekuestuar një tjetër ngarkesë me kokainë, e cila kishte për destinacion Shqipërinë dhe Malin e Zi.

Malta Today shkruan se sasia prej 144 kg kokainë ishte e fshehur në 3 kontejnerë në Freeport, ndërsa vlera e saj shkonte në 15.7 mln euro.

Droga u zbulua nga dogana malteze në 3 kontenierë që vinin nga amerika latine. Sipas mediave 2 prej kontejnerëve kishin destinacion final portin e Durrësit në Shqipëri ndërsa kontejneri tjetër malin e zi.

Droga u gjet në ndarë në 120 pako dhe në kontenierët e nisur drejt Shqipërisë u gjetën 48 kg kokainë.

Sasia tjetër pre 96 kg ishte e destinuar për në mal të zi ndërsa në pakot e drogës kishte edhe mbishkrime “ A ” dhe “ MR ”.

Autoritetet Malteze kanë ngritur alarmin për sasitë e mëdha të kokainës që po kalojnë tranzit në vendin e tyre pasi vetëm për këtë vit janë sekuetruar rreth 750 kg drogë

Ndërkohë kjo është sasia e 3-të e kokainës e kapur në këtë vend me destinacion shqipërinë vetëm gjatë muajvë të fundit ku janë sekuestruar dy ngarkesa me 91 dhe 24 kg drogë të fshehura po në kontenierë.

Për të dyja rastet e mëparshme policia e shtetit i ka kërkuar informacion homologëve malteze për të zbuluar porositësit dhe linjën e trafikut.

Modifikuar më Hënë, 22 Prill 2019 12:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!