Ndërron jetë njeriu më i vjetër në botë që ka jetuar ndonjëherë. Çfarë tha ai për “sekretin” e jetëgjatësisë

Tuesday, 14 May 2019 21:15

Një pensionist rus, i cili pretendohet se ishte personi më i vjetër në botë që ka jetuar ndonjëherë, ka vdekur në moshën 123 vjeçare, shkruan britanikja “Mail”.

Babai i tetë fëmijëve, Appaz Iliev, nga republika e Ingushetisë, pranë Gjeorgjisë, lindi në periudhën e carit të fundit rus, i rrëzuar nga froni gjatë Luftës së Parës Botërore. I moshuari kaloi shumicën e jetës duke jetuar si bari.

Megjithatë, të dhënat e tij të lindjes u humbën, kështu që mosha e tij kurrë nuk mund të verifikohet. Njeriu më i vjetër i verifikuar i gjallë ishte Sarah Knauss nga SHBA, i cili vdiq në vitin 1999 në moshën 119 vjeç dhe 97 ditë.

Disa njerëz ia atribuojnë titullin Jeanne Calment, një grua franceze që pretendonte të ishte 122 vjeç dhe 164 ditë kur ajo vdiq në vitin 1997, por ka njëfarë debati mbi vërtetësinë e saj.

Njeriu më i vjetër që ka jetuar ndonjëherë ishte Jiroemon Kimura, i Japonisë, i cili vdiq në moshën 116 vjet, 54 ditë në vitin 2013.

Personi më i vjetër që aktualisht jeton është Kane Tanaka, gjithashtu nga Japonia, i cili është 116 vjeç dhe 127 ditë. Ajo mori titullin pas vdekjes së 117-vjeçares Chiyo Miyako në vitin 2018.

Iliev i atribuoi jetën e tij të gjatë pasi flinte për 11 orë në natë, duke u ulur në orën 19:00 dhe duke u ngritur në orën 6 të mëngjesit për të ushqyer kopenë e tij.

Modifikuar më Tuesday, 14 May 2019 21:16

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Do transportonte të sëmurin në spital në Tiranë, ambulanca del nga rruga në Lushnjë, vdes pacienti, plagoset shoferi

Aktualitet

FOTO/ Do transportonte të sëmurin në spital në Tiranë, ambulanca del nga rruga në Lushnjë, vdes pacienti, plagoset shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur në aksin Fier- Lushnje teksa një ambulancë ka dalë nga rruga dhe ka ndërruar jetë pikërisht pacienti që ndodhej brenda. Aksidenti ka ndodhur saktësisht në fshatin...

Koronavirusi/ 5 mënyra se si shtetet europiane po lehtësojnë kufizimet

Aktualitet

Koronavirusi/ 5 mënyra se si shtetet europiane po lehtësojnë kufizimet

Evropa po hapet gjithnjë e më shumë, me qytetarët e saj duke shijuar liritë që humbën gjatë pandemisë koronavirus. Shtrirja e masave lehtësuese ndryshon në çdo shtet, por këtu janë disa...

1 në 5 të dioplomuar, mbetet pa punë – Arsimi profesional/ Raporti: Tregu i punës, i dobët

Aktualitet

1 në 5 të dioplomuar, mbetet pa punë – Arsimi profesional/ Raporti: Tregu i punës, i dobët

1 në 5 të diplomuar në shkollat profesionale në vend, apo 20 për qind, mbeten të papunë. Çka do të thotë se tregu i punës në Shqipëri është relativisht i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!