Rama i kërcënon me banditë, por Bashkitë janë të detyruara të zbatojnë ligjin deri në një dekret të Presidentit për datën e zgjedhjeve

Saturday, 15 June 2019 17:59

Bashkitë që deri më tani i kanë kërkuar KQZ-së që të mos zaptojë ambientet e shkollave, kopshteve dhe çerdheve që ato kanë nën administrim, janë brenda ligjit dhe konkretisht ligjit për vetëqeverisjen vendore.

Rama ka kërcënuar hapur bashkitë që kërkojnë të respektojnë dekretin e Presidentit të Republikës që ka anuluar 30 qershorin si datë e zgjedhjeve lokale, duke përdorur edhe pushtetin mbi Prokurorinë që e ka siguruar me Arta Markun.

Madje Rama u ka turrur bashkiakëve të djathtë edhe policinë të cilën po e keqpërdor në funksion të plotësimit të egos së tij për të bërë zgjedhje moniste në këtë vend.

Sot, në një deklaratë për mediat, kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi dha alarmin se çakejtë, njerëzit e bandave, prezantohen si prokurorë dhe kërcënojnë punonjësit e administratës që ligji i ngarkon me zbatimin e punës së tyre.

Këta banditë janë të frymëzuar nga deklaratat publike të Ramës. Por në mungesë të një date zgjedhjesh me dekret nga Presidenti i Republikës, kry bashkiakët janë të detyruar të respektojnë ligjin. Pak ditë më parë detyrën e zbatimit të ligjit e kërkoi edhe Presidenca kur tha se këshillat bashkiakë do të ushtrojnë funksionin e tyre deri në formimin e këshillave të rinj. Po ashtu Presidenca tha edhe se kryetarët aktualë do të vazhdojnë detyrën deri në zgjedhjen e kryetarëve të rinj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!