Franca e shqetësuar: Rritet ndjeshëm numri azilkërkuesve shqiptarë. Autoritetet vendase heshtin

Premte, 12 July 2019 21:42

Ministria e Brendshme francesë është e shqetësuar nga numri i lartë i azil-kërkuesve shqiptarë në Francës. Sipas autoriteteve vendase, janë mbi 10 mijë shqiptarë dhe gjeorgjian që kanë aplikuar, që prej muajit Janar – shifër më e lartë se vitin e kaluar.

Ndonëse Shqipëria konsiderohet si një vend i sigurt, shqiptarët vijojnë të kërkojnë mbrojtje nga shteti francez, here për arsye politike dhe herë tjetër për arsye ekonomike.

Sipas ministrit të Brendshëm, Christophe Castaner, as marrëveshjet me dy vendet nuk kanë ndikuar në uljen e numrit të aplikantëve, gjë që ka rritur shqetësimin e tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

EMRI/ Arrestohet pas 20 vitesh shqiptari, transportonte drogë në vitin 1997 në Itali

Aktualitet

EMRI/ Arrestohet pas 20 vitesh shqiptari, transportonte drogë në vitin 1997 në Itali

Një shqiptar i arratisur prej më shumë se 20 vitesh pas dy dënimesh për trafik droge, është arrestuar nga policia italiane në Napoli. Mihallaq Boraku, 49 vjeç, me origjinë shqiptare u...

Në krye të Federatës Vatra zgjidhet për herë të parë një shqiptar nga Kosova. Ilmi Berisha shpalos vizionin: Do mbështesim çdo lider nga Tirana e Prishtina

Aktualitet

Në krye të Federatës Vatra zgjidhet për herë të parë një shqiptar nga Kosova. Ilmi Berisha shpalos vizionin: Do mbështesim çdo lider nga Tirana e Prishtina

Në krye të Federatës Panshqiptare Vatra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është zgjedhur Ilmi Berisha, shqiptaro-amerikani i parë nga Kosovë që drejton këtë federatë në mbi 100 vite të...

Kush është këngëtarja, me makinën e së cilës u rrëmbye Jak Prenga në Kamëz?

Aktualitet

Kush është këngëtarja, me makinën e së cilës u rrëmbye Jak Prenga në Kamëz?

 Në një kohë kur vendet e tjera punojnë për të përsosur teknikat e edukimit dhe zhvillimit të të vegjëlve në kopshte e çerdhe, vendi ynë nuk siguron dot kushtet bazike. Gati...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!