Shkarkimi i John Bolton mërzit serbët: Iku kundërshtari i Kosovës

Tuesday, 10 September 2019 19:32

Presidenti Donald Trump ka shkarkuar këshilltarin e tij të Sigurisë, John Bolton, për shkak të këshillave të këqija që ka bërë.

Edhe pse shkarkimi i Bolton nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë me Ballkanin, largimi i tij ka sjellë reagime të shumta në rajon.

Mediat serbe kanë reaguar të mërzitur, duke shkruar se iku kundërshtari i pavarësisë së Kosovës.

John Bolton njihet si kundërshtar i ashpër i ndërhyrjes ushtarake në Kosovë, që solli lirinë për shqiptarët.

Gazeta serbe ‘Kurir’, shkruan në faqen online të saj se ‘John Bolton, ish ambasadori amerikan në OKB, njihet si një kundërshtar i hapur i pavarësisë së Kosovës’.

Duket se largimi i Bolton ka zvenitur shpresat që SHBA të mbështesë planin e Vuçiç-Rama-Thaçi për ndarjen e Kosovës.

auto_Screenshot_21568134702.jpg

Modifikuar më E mërkurë, 11 September 2019 08:19

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata e Posaçme lë në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Politikë

Gjykata e Posaçme lë në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rikonfirmuar masat e sigurisë për 6 personat e akuzuar për rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës. Kështu...

Prekëse/ Vdiq në tërmetin e 26 nëntorit, anglezët i ngrenë memorial

Politikë

Prekëse/ Vdiq në tërmetin e 26 nëntorit, anglezët i ngrenë memorial

Një kompani britanike ka vendosur të përkujtojë në mënyrë të veçantë një koleg shqiptar që vdiq gjatë tërmetit të 26 nëntorit. '001 Taxis' ka ngritur një memorial në zyrat e saj...

Rritet paniku nga gripi/ Pasi vdiqën 7 persona, rëndohet gjendja e 2 të shtruarve në spital

Aktualitet

Rritet paniku nga gripi/ Pasi vdiqën 7 persona, rëndohet gjendja e 2 të shtruarve në spital

Situata paraqitet kritike pasi dy persona janë në gjendje të rëndë për shkak të gripit, ndërsa gjithsej janë 13 pacientë që po trajtohen në Klinikën Infektive në QKUK. Lajmin e ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!