Italia sjell zyrtarisht faktet e dënimit të Valdrin Pjetrit, Arta Marku pengon hetimin

E Enjte, 03 October 2019 14:41

Drejtësia italiane i ka dërguar Prokurorisë së Përgjithshme letër-porosinë e kërkuar për verifikimin e dënimit në Itali të kryebashkiakut të zgjedhur të dorëhequr, Valdrin Pjetri. Sipas burimeve jozyrtare, letër-porosia ka mbërritur në Prokurori që prej datës 27 shtator dhe i është dorëzuar të hënën prokurorit të kësaj çështjeje, Arben Kraja, i cili për arsye ende të paditura nuk e ka bërë transparente përmbajtjen e saj për publikun.

Shkresa iu dërgua autoriteteve italiane më 14 gusht, ku mes të tjerash kërkohej edhe krahasimi i shenjave të gishtave të Pjetrit, me gjurmët daktiloskopike që u depozituan prej tij në Institutin e Policisë Shkencore.

Dënimi i Pjetrit në Itali u pretendua nga Partia Demokratike, që publikoi disa dokumente që dëshmonin sipas saj arrestimin e zyrtarit socialist për trafik droge, dënimin me 18 muaj burg dhe dëbimin e tij nga shteti fqinj. Sipas selisë blu, Pjetri preket nga ligji i dekriminalizimit pikërisht për shkak të ndalimit të tij në Itali në harkun njëvjeçar 2001-2002, duke shtuar se pas kthimit në Shqipëri, ai nuk ka udhëtuar më në drejtim të shtetit fqinj për tetë vjet me radhë.

Por, në formularin e vetëdeklarimit që Pjetri ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), nuk rezulton të ketë shënuar dënimin e dhënë ndaj tij nga autoritetet italiane. Në formular, Pjetri ka pasqyruar vetëm qendrimin në qytetin e Firences në periudhën 2001-2002 për kryerjen e studimeve universitare. Ndërsa socialisti iu është përgjigjur negativisht pyetjeve në kategorinë “të dhëna mbi gjendjen gjyqësore të personit”.

Kandidati socialist i dalë nga zgjedhjet vendore monopartiake të 30 qershorit, reagoi ndaj akuzave duke dhënë dorëheqjen, por duke mos pranuar “asnjë faj e përgjegjësi”, pasi sipas tij një ngjarje e hershme, që daton në moshën e të njëzetave, është nxjerrë nga konteksti dhe “rreth saj u ngritën akuza e linçime përtej çdo skrupulli moral e njerëzor”.

Pak ditë pas nxjerrjes së materialeve nga PD-ja që mbështesin pretendimet e ngritura me herët nga kjo forcë politike për të shkuarën e errët të Pjetrit, reagoi edhe kryeministri Edi Rama, i cili mesa duket i sprovuar nga precedentët në radhët e Partisë Socialiste, mohoi të kishte dijeni për të kaluarën kriminale të Pjetrit dhe iu shmang përgjegjësisë së drejtpërdrejtë duke shkruar në “Facebook” se “deri kur e vërteta ligjore të dalë, Valdrin Pjetri dhe Partia Socialiste i kanë rrugët e ndara plotësisht”. 

Screenshot_16-2.jpgScreenshot_9-4.jpgScreenshot_10-3.jpgScreenshot_11-2.jpgScreenshot_12-2.jpgScreenshot_13-2.jpgScreenshot_14-2.jpgScreenshot_15-2.jpg

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Italiani i famshëm rrezikon jetën në Shqipëri

Aktualitet

VIDEO/ Italiani i famshëm rrezikon jetën në Shqipëri

‘Momente frike për Vittorio Sgarbin pasditen e djeshme në një plazh në bregdetin e Palasës, në jug të Shqipërisë, ku ishte mysafir’. Kështu shkruan faqja e internetit e kritikut italian të...

Lotaria Amerikane/U shty për shkak të pandemisë, pritet sot dalja e përgjigjeve

Aktualitet

Lotaria Amerikane/U shty për shkak të pandemisë, pritet sot dalja e përgjigjeve

  Të gjithë ata që kanë aplikuar për lotarinë amerikane dhe iu është dashur të presin dhe një muaj më tepër do të mund të mësojnë nga sot nëse janë fitues. Ndonëse...

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!