5 fakultete dhe 87 degë në Universitetet e rretheve drejt mbylljes! Në shkencat ekzekta nuk po shkon njeri

E mërkurë, 09 October 2019 21:45

Universitetet e rretheve po kthehen në shkolla profesionale. Për t’i shpëtuar mbylljes, me rritjen e notës mesatare, kusht për të nisur studimet e larta drejtuesit e tyre kanë ndryshuar strategji.

Këtë vit akademik rrezikojnë të mos hapin dyert 5 fakultete dhe 87 degë. Dyfishi i atyre që rrezikonin mbylljen vitin e shkuar.

Me problematiku sipas “Qendresës Qytetare” që ka analizuar të dhënat pas raundit të parë të regjistrimit të studentëve është Universiteti “Eqerem Çabej” në Gjirokastër me 15 degë të mbyllura nga 18 në total.

Nëse legjislacioni në fuqi parashikon që një degë studimi të mos mbyllet duhet që grupi të ketë 10 studentë të regjistruar Ministria e Arsimit po synon që këtë numer ta çojë në minimum 20 studente në grup gjatë ciklit të parë dhe të dytë të studimeve.

ABC Neës ka siguruar projekt vendimin ku parashikohet ky ndryshim i cili pas diskutimit me pedagogët parashikohet t’i kalojë për miratim Qeverisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Strazimiri: Po përgatitemi për zgjedhje, qëllimi është të shpëtojmë vendin

Politikë

Strazimiri: Po përgatitemi për zgjedhje, qëllimi është të shpëtojmë vendin

Partia Demokratike është duke u përgatitur për zgjedhje të parakohshme. I ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora ish-deputeti Gent Strazimiri tha se qëllimi i opozitës është që të...

Gjirokastër/ Shpërthen tritoli në banesën e muratorit

Aktualitet

Gjirokastër/ Shpërthen tritoli në banesën e muratorit

Një shpërthim i fortë është dëgjuar këtë mbrëmje në fshatin Shtëpëz të Gjirokastrës. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se një sasi tritoli ka shpërthyer në një banesë private. Mësohet se banesa...

E bujshme nga Gjermania, Xhaka kërkohet nga dy skuadrat rivale

Sport

E bujshme nga Gjermania, Xhaka kërkohet nga dy skuadrat rivale

Milan nuk është skuadra e vetme e interesuar për Granit Xhakën. Mesfushori shqiptar i kombëtares së Zvicrës duket se e ka caktuar tashmë të ardhmen. Konfliktet e fundit me tifozët dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!