Korçë/ 30 fotografë nga vende të ndryshme të Ballkanit në Ditët e Fotografisë “Gjon Mili”

Saturday, 09 November 2019 17:11

Për të dytin vit radhazi në qytetin e Korçës organizohen Ditët e Fotografisë Gjon Mili.

Në këtë festival që mban emrin e fotografit legjendar të Life Magazine, Gjon Mili, i lindur në qytetin e Korçës, marrin pjesë 30 fotografë nga vende të ndryshme të Ballkanit.

Ekspozita “ Përtej kaosit” u organizua ditën e djeshme tek Shtëpia e Flamurit, ndërsa ekspozita “Diversiteti Ballkanik” organizohet sot tek Biblioteka e re.

Në nder të fotografit legjendar në Korçë ka çelur dyert edhe muzeu më i ri “Gjon Mili”, një tjetër atraksion kulturor për qytetin.

Muzeu i “Gjon Milit”, i kushtohet figurës së fotografit korçar që ka prekur kopertinat e revistave botërore me teknikën e tij unike të fotografimit me dritë.

Në Muzeun e rikonstruktuar janë ekspozuar 240 fotografi të mjeshtrit botëror të fotografisë me origjinë shqiptare Gjon Mili, thënie të tij apo të njerëzve të tjerë, që janë shprehur për të, ekspozitorë me elementë nga jeta e tij, apo e kohës që jetoi. (Atsh)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këto janë 10-këngëtaret më të pasura të vitit

Kulturë

Këto janë 10-këngëtaret më të pasura të vitit

Revista Forbes ka lëshuar një listë të yjeve të Pentagram që u pasuruan në vitin 2019, dhe siç do ta shihni, këngëtarët e famshëm panë që pasuritë e tyre të...

“Nuk jam b***lëpirës”: Conte tregon raportin me lojtarët, “i them si të bëjnë dashuri”

Sport

“Nuk jam b***lëpirës”: Conte tregon raportin me lojtarët, “i them si të bëjnë dashuri”

Antonio Conte në të gjithë fushën. Atë të lojës e atë të dashurisë. Nga kuadrati i gjelbër në krevatin e shtëpisë, nga puna tek familja, tekniku i Inter rrëfehet për...

Gjermania, shteti që përfitoi më shumë nga taksa ndaj produkteve serbe. Rezulton eksportuesi më i madh në Kosovë

Aktualitet

Gjermania, shteti që përfitoi më shumë nga taksa ndaj produkteve serbe. Rezulton eksportuesi më i madh në Kosovë

Për herë të parë vendet e Bashkimit Evropian, veçanërisht Gjermania mbetet shteti që ka eksportuar më së shumti në Kosovë që nga koha e vendosjes së taksës ndaj mallrave të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!