Pasaporta jugosllave e Handke, austriakët nisin hetimet

Saturday, 09 November 2019 21:38

Laurati i Nobelit në Letërsi, Peter Handke ka pranuar se ka qenë zotërues i një pasaporte jugosllave në vitet ’90.

Ky konfirmim erdhi fill pasi autoritetet austriake nisën një hetim lidhur me dyshtetësinë e tij, gjatë periudhës në të cilën ai zotëronte këtë dokument identifikimi jugosllav.

Nëse ky aludim provohet, atëherë shkrimtari do ta humbasë automatikisht shtetësinë e Austrisë.

Handke u shpreh të premten për gazetën e Beogradit, “Vecernje Novosti” se ai e mori pasaportën për të udhëtuar.

Meqenëse Serbia dhe Mali i Zi u ndanë në 2006, pasaportat Jugosllave nuk janë më të vlefshme.

Autoritetet në provincën Carinthia të Austrisë, janë ngarkuar të ndjekin hetimet.

Handke, 76 vjeç, ka kohë që është përballur me kritika për sportin e tij të fuqishëm ndaj serbëve gjatë luftërave të viteve ‘90 në Ballkan.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kushtetuesja në Venecia, Gjata: Është pa efekvitet!

Politikë

Kushtetuesja në Venecia, Gjata: Është pa efekvitet!

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata tha në studion e lajmeve në RTV Ora se çuarja e çështjes së Gjykatës Kushtetuese në Komisionin e Venecias nuk ka asnjë...

Këto janë 10-këngëtaret më të pasura të vitit

Kulturë

Këto janë 10-këngëtaret më të pasura të vitit

Revista Forbes ka lëshuar një listë të yjeve të Pentagram që u pasuruan në vitin 2019, dhe siç do ta shihni, këngëtarët e famshëm panë që pasuritë e tyre të...

“Nuk jam b***lëpirës”: Conte tregon raportin me lojtarët, “i them si të bëjnë dashuri”

Sport

“Nuk jam b***lëpirës”: Conte tregon raportin me lojtarët, “i them si të bëjnë dashuri”

Antonio Conte në të gjithë fushën. Atë të lojës e atë të dashurisë. Nga kuadrati i gjelbër në krevatin e shtëpisë, nga puna tek familja, tekniku i Inter rrëfehet për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!