Shqiptarët e duan bashkimin, sondazh për raportet Shqipëri-Kosovë

Tuesday, 19 November 2019 10:12

Në Kosovë është publikuar një sondazh që sjell të dhëna të detajuara për raportet mes Shqipërisë dhe Kosovës për disa prej çështjeve themelore. Sondazhi është publikuar nga Fondacioni Kosovar për Shoqërinë Civile dhe nga Fondacioni për Shoqërinë e Hapur në Shqipëri.

Në lidhje me pyetjen se a kanë dëshirë të realizohet bashkimi kombëtar, 63 përqind e të pyeturve në Shqipëri dhe 54 përqind e të pyeturve në Kosovë thonë se e duan bashkimin. Kundër bashkimit kombëtar janë kryesisht qytetarët që jetojnë në rajonet urbane në Kosovë dhe Shqipëri.

Nëse do kishte një referendum për bashkimin, 75 përqind e shqiptarëve thonë se do votonin pro, përkundrejt 64 përqind të kosovarëve

Por vetëm 23 përqind në Shqipëri dhe 17 përqind në Kosovë besojnë se ky projekt mund të realizohet.

Të pyetur në sondazh, 88 përqind e shqiptarëve të Kosovës thonë se e kanë vizituar Shqipërinë, kurse 31 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë thonë se kanë shkuar në Kosovë.

Kosovarët e shohin si problemin më të madh në Shqipëri çështjen e sigurisë. 60 përqind e tyre thonë se ndjehen të sigurt. Ndërkohë 85 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë ndjehen të sigurt në Kosovë.

Sa u përket martesave, 75 përqind e shqiptarëve në Shqipëri thonë se nuk do e kishin problem të martoheshin me shqiptarët e Kosovës, kurse 56 përqind e shqiptarëve të Kosovës nuk do e kishin problem të martoheshin me shqiptarët e Shqipërisë.

Ndërkohë 65 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë thonë se do martoheshin me dikë nga Europa Perëndimore, ndërsa vetëm 19 përqind e qytetarëve të Kosovës do e bënin këtë gjë.

76 përqind e qytetarëve të Shqipërisë nuk e kanë problem të martohen me anëtarë të feve të tjera, kurse në Kosovë vetëm 13.5 përqind janë gati për t'u martuar me dikë  me besim fetar tjetër.

Shqiptarët e Kosovës janë më të informuar për liderët e institucioneve kryesore të Shqipërisë dhe datat e tyre historike krahasuar me shqiptarët e Shqipërisë në raport me çështjet e njëjta të Kosovës.

Shqiptarët e Kosovës i ndjekin më shumë mediat e Shqipërisë sesa shqiptarët e Shqipërisë mediat e Kosovës.

Të pyeturit nga të dyja vendet mendojnë se arsimi është më i zhvilluar në Shqipëri sesa në Kosovë, ndërsa sundimi i ligjit, mirëqenia dhe sporti më të zhvilluara në Kosovë sesa në Shqipëri.

2 komente

  • Përgjigju JamesThurb

    cysts that the treatment-rate from Washing mass the Risks was. discount cialis generic online chemist’s shop is so, how did I location where.

    E mërkurë, 21 October 2020 08:02 komentuar nga JamesThurb
  • Përgjigju VictorApelt

    If one fault doesn't veiled can you buy cialis without prescription Xaosyp opwmgz buy cialis online tadalafil online

    Saturday, 17 October 2020 07:25 komentuar nga VictorApelt

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

Politikë

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

  Nga Elez Biberaj ‘Liria funksionon’  Në një vizitë historike në Tiranë, si sot 30 vjet më parë, më 22 qershor 1991, Sekretari amerikan i Shtetit James Bejker mirëpriti Shqipërinë në Botën e...

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

Politikë

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

  Jorida Tabaku, deputetja e zgjedhur e PD, ka denoncuar sot faktet e rënda mbi korrupsionin në Shqipëri, që pasqyrohen qartë në raportet e fundit të dy institucioneve të fuqishme financiare...

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...