OPEC dhe aleatët bien dakord për ulje të prodhimit të naftës

Premte, 06 December 2019 21:59

Anëtarët e OPEC dhe partnerët e tyre, përfshirë Rusinë, njoftuan sot se kishin rënë dakord për të thelluar uljen e prodhimit të tyre të naftës në të paktën 500 000 fuçi naftë në ditë për të mbështetur çmimet e naftës së papërpunuar.
“Kjo ulje do të sjellë përpjekjen totale të kufizimit të prodhimit në 1,7 milionë fuçi naftë në ditë për të gjithë grupin e 24 vendeve”, sipas një komunikate në përfundim të takimit që u mbajt në Vjenë.

“Disa vende prodhuese, përfshirë Arabinë Saudite, do t’i shtojnë këtij objektivi të ri ulje të vullnetshme të vëllimit”, vijon komunikata.

“Një grup ministrash të Energjisë, përfaqësues të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe prodhuesit jo-OPEC, të drejtuar nga Rusia rekomanduan dje një reduktim më të madh”, deklaroi ministri rus i Energjisë, Alexander Novak.

“Ne po shikojmë vërtet disa rreziqe nga mbiprodhimi në tre mujorin e parë për shkak të uljes të kërkesës sezonale për prodhime të rafinuara dhe për naftë të papërpunuar”, shtoi Novak.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Infermieret po ikin masivisht: Shumë shpejt, injeksionet do t’i bëni vetë

Aktualitet

Infermieret po ikin masivisht: Shumë shpejt, injeksionet do t’i bëni vetë

Mësimi i gjuhëve të huaja është kthyer në nevojën më të ngutshme për studentët e infermierisë. Me të kryer betimin qe u jep titullin infermier, edhe ata duan të ikin...

Gjykata e Posaçme lë në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Politikë

Gjykata e Posaçme lë në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rikonfirmuar masat e sigurisë për 6 personat e akuzuar për rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës. Kështu...

Prekëse/ Vdiq në tërmetin e 26 nëntorit, anglezët i ngrenë memorial

Politikë

Prekëse/ Vdiq në tërmetin e 26 nëntorit, anglezët i ngrenë memorial

Një kompani britanike ka vendosur të përkujtojë në mënyrë të veçantë një koleg shqiptar që vdiq gjatë tërmetit të 26 nëntorit. '001 Taxis' ka ngritur një memorial në zyrat e saj...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!