‘As kontroll, as hiç fare’/ Emigrantët: Vulosëm pasaportën dhe më vunë dorën në ballë

Diel, 23 February 2020 09:55

Pas shfaqjes së koronavirusit në Itali ku deri më tani janë shënuar dy viktima dhe 74 persona të infektuar, është rritur rreziku edhe për vendin tonë.

Megjithatë shqiptarët që jetojnë në Itali kanë vendosur që të nisen drejt Shqipërisë për shkak të frikës së infektimit nga ky virus.

Në mesantë janë vënë re rradhë të gjata të emigrantëve në Brindisi të cilët po niseshin me target drejt Vlorës.

Fax News në një lidhje live nga porti i Vlorës, deklaroi se nuk ka asnjë kontroll mjekësor në vend, vetëm plotësimi i një formulari, ndërkohë që në Brindisi nuk janë pyetur fare.

 “Nuk ka asnjë kontroll mjekësor në vend. Situata është alarmante sepse nuk matet as temperatura e trupit. As formularë, as pyetësor dhe asnjë lloj kontrolli tjetër në Brindisi. Sapo kam kaluar pikën e kufirit dhe nuk ka pasur asnjë kontroll. Edhe në Brindisi është e njëjta situatë dhe askush nuk të pyeste. Aty kalohet lehtësisht dhe e njëjta gjë ndodh edhe në portin e Vlorës. Autoritet në Portin e Vlorës nuk kanë marrë asnjë masë rigoroze, vetëm një plotësim formulari,”- raporton Fax News.

Edhe qyetarët shprehen se askush nuk i ka kontrolluar, por shtojnë se një pjesë e tyre në Portin e Vlorës janë kontrolluar për temperaturë.

“Shkruajtëm vetëm emrin dhe mbiemrin. Kur erdha këtu më matën temperaturën. Kaq. Edhe mua këtë kontroll. Vulosëm pasaportën dhe më vunë dorën në lule të ballit.

As fare kontroll hiç fare. S'ka më keq! Ça flet, asnjë çikë, hiç fare.

Për shëndetin në Brindisi asgjë! Po nuk u kontrollua atje, këtu ska efekt se mund të infektohesh në traget,”- u shprehën emigrantët e kthyer.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Aktualitet

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Babai i vajzës së dhunuar seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doku, dhe tre minorenë, ka qenë sot i pranishëm në protestën e organizuar nga shoqëria civile, kundër dhunës ndaj...

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Aktualitet

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Policia italiane ka arrestuar 4 persona mes tyre dy shqiptarë, pasi akuzohen për trafik të lëndëve narkotike. Sipas mediave italiane, dy shqiptarët e arrestuar janë  Ferdinand Kekaj 35 vjeç dhe Xhuljano...

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Politikë

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Një ditë pasi Presidenti ktheu në Kuvend ligjin për eurobondin maxhoranca ka reflektuar duke bërë amendimet e nevojshme dhe ka miratuar me 85 vota pro në parlament marrjen e këtij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!