LAJM I FUNDIT/ Zbulohen dy raste të reja me koronavirus. 51-vjeçari nga Durrësi ishte kthyer nga Gjermania. Mister infektimi i rastit nga Kavaja

Diel, 22 Mars 2020 13:51

Shfaqen dy raste te reja ne Durrës dhe Kavajë. Korrespondenti i Panorama në Durrës, Leonidha Musai raporton se bëhet fjalë për një burrë dhe një grua të moshës 51 dhe 50 vjeçe, që rezultuan të infektuar me Covid-19.

Mësohet se gruaja nga Kavaja 50-vjecare kishte shfaqur shenja të ngjashëm me ato të koronavirusit dhe pasi beri tamponin rezultoi pozitive. Ajo ka lajmëruar Urgjencën Kombëtare në numëron 127 dhe është transportuar ne Spitalin Infektiv në Tiranë, ku gjendet nën kujdesin e bluzave te bardha. Mësohet se ajo nuk ka lidhje me dy rastet e konfirmuara në koronavirus dy ditë me parë në Kavajë, dhe nuk dihet ku mund te jete infektuar pasi nuk rezulton te jete e punësuar.

Po ashtu behet më dije se ajo shumë rrallë dilte nga shtëpia, vetëm për ndonjë furnizim ushqimore. Fatmirësisht familjaret e saj e kanë kaluar me sukses testin e parë, duke rezultuar negativ, por janë urdhëruar te vetëkarantinohen 14 deri ne analizën e sigurisë.

Ndërkohë, rasti i Golemit, mësohet se ka pasur takime me persona të ardhur nga Italia. 51 vjeçare, rezulton të jete kthyer pak ditë me parë nga Gjermania dhe para shtatë ditësh ishte me temperature të larte.

Ai ka pasur simptoma dhe ka lajmëruara ne 127 dhe është transportuar në Tiranë ku ndodhet ne gjendje stabel shëndetësore. Fatmirësisht edhe familjaret e tij rezultuan negativ ne testin e pare. Institucionet përkatëse kanë kryer dezinfektimin e banesave të tyre, si dhe në lagjen ku ata jetojnë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!