Revoltë në Tiranë për ndihmat! Gra, fëmijë dhe të moshuar kërkojnë ushqim

E Enjte, 26 Mars 2020 14:32

Qëndrimi prej më shumë se dy javësh brenda banesave ka bërë që rezervat ushqimore për shumë familje të përfundojnë ndërsa është e vështirë për ta të sigurojnë të tjera sepse në shumë raste janë të papunë.
Foto e mësipërme publikuar nga RD, është bërë në njësinë bashkiake nr.1 në kryeqytet ndërsa njerëzit grumbullohen përpara minibashkisë së kësaj njësie për të kërkuar ushqimet të cilat janë shpërndarë në formë ndihmash, duke shfaqur kështu një papërgjegjshmëri për përhapjen e pandemisë.
Ndryshe nga sa shpesh është deklaruar nga kryeministri, qytetarët e grumbulluar janë shprehur se, prej ditësh nuk kanë marrë ndihma, dhe ato që janë shpërndarë janë dhënë në mënyrë selektive.
Në këto ambiente janë vënë re prindër me fëmijë por edhe të moshuar, të pastrehë dhe persona me aftësi të kufizuara.
Ata janë shprehur tepër të revoltuar ndaj punonjësve të njësisë bashkiake. Në vendngjarjakanë mbërritur forca të policisë bashkiake që punojnë për të siguruar mbajtjen e distancës së qytetarëve si masë detyruese për parandalimin e përhapjes së pandemisë së Covid-19.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!