Koronavirusi/ 5 mënyra se si shtetet europiane po lehtësojnë kufizimet

Hënë, 25 May 2020 18:22

Evropa po hapet gjithnjë e më shumë, me qytetarët e saj duke shijuar liritë që humbën gjatë pandemisë koronavirus.

Shtrirja e masave lehtësuese ndryshon në çdo shtet, por këtu janë disa nga pikat kryesore.

  1. Çekët mund të porosisin një birrë

Çekët e dashuruar me birrëm më në fund mund të kthehen përsëri në pijetore, megjithëse me distanca sociale dhe maskë brenda shtëpive. Është vendi me konsumin më të lartë të birrës për frymë në botë.

E hëna shënon fazën përfundimtare në lehtësimin e masave kufizuese të Republikës Çeke.

Është vendi i goditur shumë më pak nga koronavirus sesa disa vende të tjera evropiane, por ishte i pari që e bëri maskën në publik të detyrueshme. Nuk është e qartë se si mund të zbatohet rreptësisht maskimi në ambiente të mbyllura ndërsa njerëzit janë duke ngrënë dhe pirë.

  1. Spanjollët mund të vizitojnë muzetë

Spanja kishte një nga izolimet më të vështira të Evropës, por në qytetet e mëdha parqet, muzetë dhe qendrat e tjera kulturore janë duke u rihapur nën lehtësimin e kufizimeve katër-fazore të vendit.

Ekzistojnë kufij të rreptë në numër: vendet e brendshme mund të funksionojnë vetëm me një të tretën kapacitet, ndërsa ngjarjet në natyrë janë të kufizuara në një turmë maksimale prej 200.

Faza e një lehtësie mbulon më shumë se gjysmën e popullsisë dhe përfshin dy qytetet kryesore të Spanjës, Madridin dhe Barcelona. Në të dy qytetet tani lejohet të hapen tarraca me kapacitet 50% dhe njerëzit mund të takohen në grupe deri në 10.

Rajone të tjera po hyjnë në fazën e dytë të lehtësimit e cila do të shohë rihapjen e plazheve dhe pishinave.

  1. Italianët mund të shkojnë për të notuar

Italia po rihap palestrat dhe pishinat, por me rregulla të rrepta higjene dhe distancimi social.

Përveç Lombardisë, rihapja gjithashtu po vonohet në Basilicata në jug dhe në Bolonjë. Objektet sportive në Lombardi mbeten të mbyllura deri më 31 maj.

Ekzistojnë rregulla të hollësishme për palestrat dhe pishinat, siç raportohet nga agjensia e lajmeve Ansa.

  1. Grekët mund të vizitojnë ishujt

Greqia po hap ishujt e saj të shumtë për udhëtarët nga kontinenti, por jo për turistët e huaj ende.

Do të thotë që shumë Grekë me shtëpi pushimesh në ishuj mund të shkojnë në vendet e tyre për t’u çlodhur – dhe të mbështesin ekonominë vendase. Është një lehtësim për shumë njerëz pas dy muaj bllokimi.

Është gjithashtu një hap i rëndësishëm drejt rifillimit të industrisë më të gjerë të turizmit, e cila përbën të paktën një të pestën e ekonomisë Greke.

Javën e kaluar, Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis tha se vendi do të hapet ndaj turizmit ndërkombëtar nga 15 qershori. Ai tha se shumica e fluturimeve për në Greqi do të rifillojnë deri në 1 korrik, kur hotelet sezonale do të rihapen dhe një karantinë dy-javore për të huajt nuk do të jetë më në fuqi.

  1. Fëmijët polakë mund të shkojnë në shkollë

Në të gjithë Evropën shumë fëmijë tashmë janë rikthyer në shkollë, por qëllimi i këtij kthimi ndryshon shumë.

Të hënën është radha e shumë fëmijëve polak që të kthehen në klasë.

Por disa prindër kanë thënë që ata do t’i mbajnë fëmijët e tyre në shtëpi pasi viti shkollor do të përfundojë në 26 qershor dhe ata nuk mendojnë se ia vlen të rrezikoni infeksionin për disa javë në klasë.

Shkollat ​​fillore dhe universitetet po rihapin pjesërisht: shkollat ​​fillore do të kenë mësime të kufizuara për fëmijët më të vegjël; universitetet po fillojnë përsëri klasat për studentët e vitit të fundit. Madhësitë e klasave janë të kufizuara, me distancë sociale.(BBC)

SCAN

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!