Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

E mërkurë, 15 July 2020 00:14

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndetësorë në Britaninë e Madhe, ku 1 në 11 pacientë kanë pasur probleme të tilla, shkruan Daily Mail.

Akademikët nga kolegji King në Londër kanë mbledhur të dhënat e 20 mijë britanikëve që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, ku kanë vërejtur në trupin e tyre skuqje dhe irritim të lëkurës.

Ata vërejtën se 9 për qind e të infektuarve vuanin nga irrimiti i lëkurës, dhe tani po kërkojnë që edhe zyrtarisht t’i shtohet listës së simptomave të personave të prekur me COVID-19, shkruan tg.

Sipas tyre, të gjithë ata që kanë simptomë të tillë, duhet vëzhguar nga ekspertët e sëmundjeve ngjitëse. Zyrtarë shëndetësorë në Britani të Madhe, deri më tani kanë konfirmuar vetëm tri simptoma – temperaturë, kollë të vazhdueshme dhe humbje të shijes.

Në anën tjetër, në SHBA, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ka paralajmëruar për 11 simptomat “bazë” siç janë dhimbja e kyçeve, dhimbje koke, skuqje të fytit dhe frymëmarrje të shkurtuara.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...

I intubuar dhe në gjendje kritike tek Infektivi, artisti ka nevojë urgjente për gjak

Politikë

I intubuar dhe në gjendje kritike tek Infektivi, artisti ka nevojë urgjente për gjak

  Artisti Arben Bajo ka nevojë urgjente për gjak të grupit A negativ të dikujt që ka kaluar koronavirusin. 53-vjeçari Bajo ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore në spital dhe i intubuar...