Nafta “fluturon” 258 lekë, më shtrenjtë se kudo në rajon

E mërkurë, 08 June 2022 22:52

 

Çmimi i naftës ka kapur majat e veta më të larta duke arritur në shifrat e fillim marsit. Sot ai është rritur me 10 lekë, duke arritur në 258 lekë. Bordi i qeverisë i përbërë nga anëtarë të kompanive private e ka lidhur këtë rritje të re me bursat ndërkombëtare, ku një ton naftë ka arritur në 1350 pra 120 dollarë me shtrenjtë se më parë.

Benzina do të tregtohet me pakicë me 243 lekë, ndërsa gazi , do të jetë 86 lekë/litri me pakicë.

Ndonëse nafta në vend po tregtohet gati 40% më shtrenjtë, qeveria nuk ka bërë asnjë hap pas për të pezulluar një bord në konflikt interesi dhe për të zbatuar sugjerimin e FMN-së për të bërë paketa ndihme për qytetarët më të prekur.

 

Kjo godtije me çmimet ka shkaktuar edhe shumë reagime ditën e sotme. Kështu aktivisti i OP, Arlind Qori ka shkruar; ” Nafta 258 lekë!!! Funksioni i Bordit të Transparencës nuk është t’u vendosë spekulatorëve kufirin te thana, por t’i vërë spekulimit vulën e shtetit”.

Ndërsa gazetari ekonomik Klodian Tomori ka shkruar në Facebook-un e tij: “Distanca nga Tirana ne Muriqan eshte diku tek 100 kilometer. Nje automjet mesatar haxhon 15 litra per 200 km vajtje-ardhje. Ne Mal te Zi cmimi i naftes eshte 189 leke ose 70 leke me poshte se ne Shqiperi. Nje serbator mban te pakten 50 litra. Beni llogarite se ka vajtur puna qe te del me mire te shkosh ta furnizosh makinen ne Mal te Zi, perfshire dhe diten e punes brenda” ka shkruajtur Tomorri.

Po ti hedhim një sy çimeve në rajon, në Shqipëri nafta është më shtrenjtë se kudo, sepse në Kosovë ajo kushton 1.79 euro, në Serbi 1.75 euro, në Mal të Zi 1,57 euro dhe Maqedoni 1.66.

Modifikuar më Saturday, 11 June 2022 16:20
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...