Përse kanë shpërthyer çmimet e energjisë elektrike?

Hënë, 29 August 2022 11:09

 

BILD

Çmimi i energjisë elektrike ka kapur qiellin!

 

Një arsye për këtë: i ashtuquajturi ‘parimi i rendit të meritës’. Ai rregullon mënyrën se si formohet çmimi i energjisë elektrike në bursa.

 

 

Kjo aktualisht ndodh sipas rendit në të cilin centralet janë kyçur në rrjet.

 

Të parët janë ata që prodhojnë energjinë elektrike më të lirë, për shembull energjia e erës. Nëse kjo nuk mjafton, ndizen centralet e tjerë, për shembull ato me gaz, por prodhimi i energjisë elektrike prej tyre, po bëhet gjithnjë e më i shtrenjtë. Në fund, centralet me energjinë më të shtrenjtë e përcaktojnë çmimin e energjisë elektrike për TE GJITHE (përfshirë edhe ata që prodhojnë shumë më lirë).

E thënë ndryshe: gazi, që është bërë shumë i shtrenjtë, po e bën edhe energjinë elektrike shumë më të shtrenjtë.

Ludwig Moehring, drejtor i përgjithshëm i Shoqatës Federale të Gazit Natyror, Naftës dhe Gjeo-energjisë, shpjegon: “Sistemi i rendit të meritës vendos çmime të drejta në situatat kur tregjet funksionojnë normalisht- por për shkak të situatës aktuale me mungesa në tregun e gazit, kemi çmime shumë të larta të gazit, që nga ana tjetër ka ndikim në çmimet e energjisë elektrike në përgjithësi. Prandaj mekanizmi i tregut nuk funksionon më siç duhet”.

Kryeministri i Saksonisë së Ulët, Stephan Weil, po kërkon që shteti të ndërhyjë sa më shpejt dhe në mënyrë të vazhdueshme, që të sjellë rregullimin e përkohshëm të çmimeve.

Në fund të fundit edhe Ministri Federal i Ekonomisë, Robert Habeck po sheh nevojën për veprim. Ai ka shpallur një reformë që dëshiron ta përdorë për të ulur çmimet. Qëllimi është shkëputja e çmimeve të energjisë elektrike nga rritja e çmimit të gazit.

Industria po e pret këtë me dëshpërim. Max Schumacher, drejtor i përgjithshëm i Shoqatës Federale të Industrisë Gjermane, thotë për BILD: “Qeveria federale duhet të veprojë tani. Çmimi i gazit duhet të kufizohet në terma afatshkurtër kur të përcaktohet çmimi i energjisë elektrike”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...