"Për herë të parë në Shqipëri", Vasili: Mjekët shqiptarë bënë ndërhyrjen e rrallë

Diel, 22 Prill 2018 18:00

Edhe pse në të shumtën e rasteve është kritik me mjekësinë në Shqipëri, ditën e sotme, ish-ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili ka vlerësuar mjekët shqiptarë për një ndërhyrje shumë të vështirë që kanë bërë ditën e sotme.

Përmes një reagim në profilin e tij në Facebook, Vasili ka njoftuar se mjekët shqiptarë kanë realizuar me sukses rezeksionin e kancerit të zorrës së trashëme laparoskopi.

Siç thuhet në reagimin e Vasilit, kjo ndërhyrje është bërë për herë të parë në QSUT dhe në gjithë Shqipërinë është trajtuar kjo teknikë kirurgjikale e avancuar në trajtimin e kancerit të kolonit.

Ai thotë se të gjithë duhet të jenë krenarë për mjekët që kanë bërë këtë ndërhyrje, ndërsa ka shtuar se ata bëjnë mrekulli duke qenë modest.

Statusi i plotë:

Krenare per mjeket shqiptare dhe talentin e tyre.

Dite e bukur ne mjekesine shqiptare dhe shkencat mjekesore.

Ekipi i klinikes 3 realizon me sukses Rezeksionin e kancerit te zorres se trashe me laparoskopi. Per here te pare ne QSUT dhe ne mbare sistemin publik shqiptar nje teknike kirurgjikale te avancuar ne trajtimin e kancerit te kolonit.

Keta jane mjeket shqiptare.Duhet te jemi te gjithe shume krenare per ta.

Bejne mrekullira me shume talent dhe modesti.

Urime nga zemra kolege.

Modifikuar më Diel, 22 Prill 2018 18:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bleu katër byzylykë floriri nga hajduti serial, por e gjen belaja. Policia arreston të riun në Elbasan

Kronikë

Bleu katër byzylykë floriri nga hajduti serial, por e gjen belaja. Policia arreston të riun në Elbasan

Shkon në tre numri i të arrestuarve në operacionin “Trajektorja”, nga i cili Policia e Shtetit zbuloi dhe vuri në pranga më pas 27 vjeçarin Astrit Thaçi, me rekorde të...

Shkurti i Presidentëve amerikanë

Planet

Shkurti i Presidentëve amerikanë

Çdo shkurt, amerikanët përkujtojnë presidentët e tyre. Kjo festë nisi në 1885, në nder të 22 shkurtit, ditëlindjes së George Washington, presidentit të parë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sot...

Kërkesat për azil/ Irlanda operacione për të bllokuar shqiptarët

Aktualitet

Kërkesat për azil/ Irlanda operacione për të bllokuar shqiptarët

Irlanda ka përshkallëzuar kontrollet për të kapur shtetasit shqiptarë dhe gjeorgjianë që kërkojnë azil. Sipas mediave, kontrollet janë ngritur kryesisht në aeroportin e Dublinit. Menjëherë pas prezantimit të kontrolleve, numri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!