Sikur të mos mjaftonte rritja e energjisë elektrike, po abuzohet edhe me faturuimet

E Enjte, 03 May 2018 22:58

564 ankesa janë depozituara pranë Entit Rregullator të Energjisë në drejtim të energjisë së pamatur, faturimit aforfe, mbifaturimit apo faturimit fiktiv nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike për periudhën kohore janar-dhjetor 2017.

Të dhënat janë pjesë e analizës së kryer nga Kuvendi për institucionet e pavarura, ku ndër të tjera theksohet se 492 prej ankesave janë dërguar për trajtim pranë kompanisë OSHEE.

Objekt i ankesave janë edhe matjet jashtë kushteve teknike apo ankesa për vlera referuese, çka bën që Kuvendi të kërkojë rritje të vëmendjes ndaj konsumatorëve.

Në këtë kuadër, në mënyrë që konsumatorët të mos ndjehen të pambrojtur, duhet që ERE t’i kërkojë OSHEE-së respektimin e të drejtave të konsumatorit, përmirësimin e shërbimit të kujdesit ndaj klientit, evidentimin dhe ndëshkimin e sjelljeve arbitrare dhe të papërgjegjshme nga punonjës të kompanisë si dhe respektimin e afateve për shërbimet përkatëse, të cilat jo rrallë nuk respektohen, duke krijuar vonesa të cilat lenë vend për abuzim dhe korrupsion.

Ndërkaq, përveç kritikave, Shërbimi i Monitorimit të Institucioneve të Pavarura konstaton përmirësim në drejtim të kujdesit ndaj konsumatorit duke qenë se është përfunduar rregullorja e cilësisë dhe sigurisë.

Po ashtu vihet re se ERE ka asistuar në përgatitjen e formularit të aplikimit të gjithë klientët e energjisë elektrike të paraqitur pranë zyrave të këtij institucioni, i cili mund të aksesohet lehtësisht edhe në faqen online të këtij institucioni.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 23:45

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!