Gjekë Çelaj, shefi i policisë së masakrës së 2 prillit 1991 në Shkodër

E mërkurë, 21 Mars 2018 20:17

Gjekë Çelaj ishte një emër i harruar prej vitesh. Ai është njëri nga të dënuarit për masakrën e 2 prillit 1991 në Shkodër ku u vranë fillimisht 4 protestues e u plagosën shumë të tjerë. Në Shkodër Gjekë Çelaj ishte shef i policisë. Ai kishte eprorë emra të tjerë të harruar si Çapajev Taçi dhe Dilaver Papare. Çelaj u arratis nga burgu pas ngjarjeve të marsit 1997 dhe u strehua në Kanada. Nuk dihet nëse është kthyer në Shqipëri me parashkrim vepre apo ka rishikuar procesin, por duket e çuditshme që emri i tij i erdhi në kujtesë publikut shqiptar për një çështje tjetër.

Login to post comments

Lajmet e fundit

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Sociale

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Kompania më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve, SIGAL UNIQA Group Austria, kremton 25-vjetorin e themelimit të saj, ngjarje për të cilën u organizua një takim me stafet...

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...