Rruga e Arbrit do riciklojë para të pista

E mërkurë, 23 May 2018 14:35

Nga Hekuran Vladi

(shënim)

Kontrata PPP për ndërtimin e Rrugës së Arbrit,   i është dhënë firmës "Gjoka Construction". Kjo firmë nuk ka as kapacitetin teknik, as atë financiar për finalizimin e kësaj kontrate. Ky nuk është ndonjë informacion konfidencial, pasi firma i ka publike të dhënat e saj.

Por, si do bëhet rruga? Formula quhet "nënkontraktimi i zi - termi im". Kontrata do të kalojë nëpër këto faza:

  1. 1. Z.Rrok (Gjoka Construction) do të nënshkruajë një nënkontratë me një kompani off shore.
  2. 2. Kjo kompani do të paguajë paratë (natyrisht me burim të paidentifikueshëm) dhe do lidh një nën-nën kontratë me një firmë, që ka kapacitetin teknik për kryerjen e punimeve.
  3. 3. Kompania off shore do të themelojë një filial në Shqipëri, të cilin e fut në joint-venture me z.Rrok për të vjelë të ardhurat e koncensionit për 10 vjet, të cilat janë gjithashtu të garantuara me kontratë nga buxheti i shtetit.

Ky nuk ishte një leksion për Rrokun, por një informacion për miqtë e mi.

rruga.png

Modifikuar më E mërkurë, 23 May 2018 14:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!