Rruga e Arbrit do riciklojë para të pista

E mërkurë, 23 May 2018 14:35

Nga Hekuran Vladi

(shënim)

Kontrata PPP për ndërtimin e Rrugës së Arbrit,   i është dhënë firmës "Gjoka Construction". Kjo firmë nuk ka as kapacitetin teknik, as atë financiar për finalizimin e kësaj kontrate. Ky nuk është ndonjë informacion konfidencial, pasi firma i ka publike të dhënat e saj.

Por, si do bëhet rruga? Formula quhet "nënkontraktimi i zi - termi im". Kontrata do të kalojë nëpër këto faza:

  1. 1. Z.Rrok (Gjoka Construction) do të nënshkruajë një nënkontratë me një kompani off shore.
  2. 2. Kjo kompani do të paguajë paratë (natyrisht me burim të paidentifikueshëm) dhe do lidh një nën-nën kontratë me një firmë, që ka kapacitetin teknik për kryerjen e punimeve.
  3. 3. Kompania off shore do të themelojë një filial në Shqipëri, të cilin e fut në joint-venture me z.Rrok për të vjelë të ardhurat e koncensionit për 10 vjet, të cilat janë gjithashtu të garantuara me kontratë nga buxheti i shtetit.

Ky nuk ishte një leksion për Rrokun, por një informacion për miqtë e mi.

rruga.png

Modifikuar më E mërkurë, 23 May 2018 14:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!